ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Katıldığı Açılışla Ankara 155 Yeni Eğitim Tesisine Kavuştu

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Katıldığı Açılışla Ankara 155 Yeni Eğitim Tesisine Kavuştu

 

Yapımı tamamlanan155 eğitim tesisi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Ankara Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 18 Kasım 2014 Salı günü gerçekleştirilen törenle resmen hizmete açıldı.

 

Ankara’nın muhtelif ilçelerinde 2011 yılından bu yana devlet ya da hayırseverler tarafından yapımı gerçekleştirilen eğitim tesislerinin resmi açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanımızın tören alanına teşrifleriyle başlayan törende açış konuşmasını yapan Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar: “Sayın Cumhurbaşkanım, gelecek vizyonumuz çerçevesinde 24 kişilik modern sınıflarda nicelik ve nitelik olarak kaliteyi yükseltmek hedefiyle başladığımız eğitim yolculuğumuzda geçen 10 yıllık süre içinde 14.850 yeni derslikle, sınıflarımızda öğrenci ortalamasını 31’e düşürmeyi başardık. (...) Biz okullarımızı bir eğitim yuvası olmasının yanı sıra kültür ve sanat merkezine dönüştürmeyi; huzur mekânı yapmayı arzulamaktayız. Çünkü çocuklarımızın okullarını sevmelerini, nitelikli bir eğitim alırken aynı zamanda neşe ve huzurla okullarına devam etmelerini çok önemsiyoruz.” dedi.

 

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı da törende yaptığı konuşmada başta kendisinden önceki bakanlar olmak üzere, Millî Eğitimimize katkısı olan ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Abdülhamit döneminden başlayıp günümüze kadar devam eden eğitim yatırımları ve eğitim hamlelerini özetledi. “Cumhuriyetimizin ilk yıllarında bırakın köy, kasaba ya da ilçeleri, bazı il merkezlerinde bile pek çok vatandaşımız eğitim imkânlarından yoksundu. Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde genç Cumhuriyetin eğitim alanındaki bütün özverili çabalarına rağmen özellikle Çanakkale Savaşında eğitimli kuşağı kaybımızın acısını ve eğitime de yansıyan olumsuz sonuçlarını hep yaşadık. (…) Halefi olmakla iftihar ettiğim merhum Ahmet Tevfik İleri, Çanakkale’de genç bir memur olarak görev yaparken, Çanakkale Şehitleri’nin o yıllardaki yalnızlığına ve unutulmaya mahkûm edilmesine dayanamamış ve bugün de bir gelenek halini alan toplu ziyaretleri başlatmıştır. İnanıyorum ki merhum İleri’nin Milli Eğitim Bakanı olarak İmam Hatip Liselerinin, Yüksek İslam Enstitülerinin açılışına öncülük etmesi, O’nun Çanakkale Şehitleri’ni ziyaretlerinde hissettiği sorumluluğun bir neticesidir. Ve inanıyorum ki bu okulların açılması o şehitlerin ruhunu şad etmiştir.

 

Tek başına bu tören bile göstermektedir ki, eğitimimiz bir zamanlar hayal edilemeyen rakamlara ve büyüklüğe ulaşmıştır. Bu gerçekten de gurur veren bir tablodur.” diyen Bakan Avcı, konuşmasının sonunda açılışı yapılan eğitim tesislerinin öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlar getirmesini diledi.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da: “Yarım milyar lira kaynakla Ankara’ya eğitim tesislerini kazandırdık. Hükümetimize, bakanlığımıza şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Hayırseverlere özellikle teşekkür ediyorum. Bu eğitim yuvaları hayırlı olsun.” diye sözlerine başladığı konuşmasında: “Bugün fetreti aşabiliriz, yeniden büyük medeniyetler inşa edebiliriz. Yeter ki kendimize, tarihimize ve ecdadımıza inanalım. Yeter ki ezberlere karşı cesur olalım, yeter ki bize öğretilmiş olan ezberleri, hurafeleri sorgulama cesaretini gösterelim. Yeter ki özgüvenimiz olsun, yeter ki bir asırdır kendisini savunan bir medeniyet olmaktan çıkalım. Artık, ortaya iddialar koyan, bu iddialarına cevaplar isteyen bir medeniyet haline gelelim." dedi. Erdoğan, bu konuda öğretmenlere de görev düştüğünü ifade ederek: "Okuyan, araştıran, soran, sorgulayan; ezberlere, kalıplara, dayatmalara itiraz edebilen bir gençliği, böyle bir nesli yetiştirmek istiyoruz. Birbirine karşı, tüm insanlara karşı, hakka karşı saygı duyan, adalet aşığı, özgürlük aşığı gençliği inşallah bu okullarda, bu sınıflarda yetiştireceğiz. Öğretmenlerimizden de öğrencilerimize işte bu özgüveni, bu cesareti aşılamalarını rica ediyorum." diye konuştu.

 

Konuşmasının devamında Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Merkez İmam Hatip Lisesi diyerek eski adıyla söz etti. Bugüne nerelerden gelindiğini özetleyen konuşmada şunları aktardı: “12 yıl başbakanlık görevini yaparken benimle birlikte Merkez İmam Hatip Lisesi mezunu olan çok sayıda arkadaşımız çalıştı. Şimdi ki görevimde de buradan mezun çok yakın çalışma arkadaşlarım bulunuyor. Özel danışmanımdan özel kalem müdürüme kadar bu okuldan mezun oldular. Bana buranın eski halini anlattılar. Bodrum katlarında, ışıksız nasıl eğitim gördüklerini; nasıl çile çektiklerini anlattılar. Diğer imam hatip okulları gibi burası da nice genç değerler yetiştirdi.”

 

Sayın Cumhurbaşkanı; eğitime ne kadar çok önem verdiklerini vurgulayarak 2013 yılında toplu açılış töreni için gittikleri Edirne Keşan’ da İmam Hatipli küçük bir kızın kendisine mektupla okul talebini iletmeye çalıştığı olayı anlattı. Şu anda o imam hatip lisesinin inşaatına başlanmak üzere olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Törenin son bölümünde 155 eğitim tesisinin toplu açılışı; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İzmir Milletvekili ve eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Millî Eğitim Eski Bakanları Hasan Celal Güzel ve Vehbi Dinçerler, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, yazar ve düşünce adamı Nuri Pakdil ile minik öğrenciler tarafından kurdele kesilerek yapıldı.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, toplu açılış töreninin ardından açılışını yaptıkları Pursaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

 

Açılış programının ardından Millî Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı; beraberindeki Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt ve Ankara Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt ile birlikte Keçiören Nuri Pakdil Anadolu Lisesi’ ni ziyaret etti. Öğretmenler ve öğrencilerle yakından ilgilenen; onlarla bir süre keyifli sohbet eden Bakan Avcı, öğretmen, öğrenci ve yöneticilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ ın da katıldığı ziyaretin ardından Nabi Avcı, okuldan ayrıldı.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştuCumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın katıldığı açılışla Ankara 155 yeni eğitim tesisine kavuştu
Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.