ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferinin 100.Yılında “Çanakkale Ruhu ve Gençlik”

Çanakkale Zaferinin 100.Yılında “Çanakkale Ruhu ve Gençlik”

 

Çanakkale Zaferinin 100. Yılını kutlamak, Çanakkale Zaferindeki diriliş ruhunu gençliğe taşımak ve şehitlerimizi yad etmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Birlik Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği Federasyonu  işbirliğiyle düzenlenen “Çanakkale Ruhu ve Gençlik” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salonunda yapılan törenle verildi.

 

Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Güni, çok sayıda Milletvekili, İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri,  İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri ve Çanakkale ruhunu gönüllerinde taşıyan gençlerin katılımıyla yapılan ödül töreninde yapılan konuşmalar, okunan şiirler ve Ankara Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin koro ve solo olarak söylediği türküler katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Çanakkale Şehitleri şiirini okuma yarışmasında İl birincisi olan öğrencinin şiirini, “ Çanakkale Ruhu ve Gençlik” konulu kompozisyon yarışmasında bölge birincisi olan öğrencinin de eserini okuduğu programa yoğun bir ilgi gösterildi.

 

Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Çanakkale Savaşı’nda,  toprağın renginin al’a boyandığını, mermilerin gökyüzünde birbirini vurduğunu, canların candan koparak Hakka yürüdüğünü, tarihin yeniden yazıldığını, şerefin ve namusun korunup bir neslin toprağına ve değerlerine sahip çıktığını, “Çanakkale Geçilmez ve Geçilmeyecek” diye yedi düvele meydan okunduğunu dile getirdi.

 

Bozkurt:  “Baba ocağından anasının hayır duasını alarak cepheye gidenlerin, gönüllerindeki sevda makamına vatan sevdasını koyanların, sıralarda okuyan kendisi küçük, davası büyük gönüllerin, başlarını o rüku olmasa dünyada eğmeyenlerin, Bedr’in arslanlarıyla birlikte anılma şerefine nail olanların, bu topraklar için toprağa düşenlerin, dönmeyi düşünmeyenlerin ve de dönmeyenlerin zaferinin adıdır Çanakkale.

 

Çanakkale millet olarak verdiğimiz en büyük imtihanımız, yaşanmış, tarihe tanıklık etmiş en acı gerçeğimiz. Sizin yaşlarınızdaki gençler, okullarını bırakarak ve dahi arkalarına bakmayarak hiç tereddüt etmeden üzerlerine düşen görevi ifa etmek için, korkmadan Hakka tapan milletin hakkı için, istiklal için seve seve göğüslerindeki imanla vatan savunmasına koştular. Bildikleri tek gerçek vardı: Mevzu vatansa gerisi teferruattı.

 

Sene 1915. Okullarımız var bizim mezun veremeyen. Çanakkale Zaferinin ardından alınan yoklamalarda derin bir sessizlik, sessizliğin ardından arka sıralardan gelen ince titrek, yürekleri burkan hazin bir ses: Şehit, cenneti âlada.

 

Tarih yaşlarının büyüklüğüyle değil aldıkları kararlarla ve gösterdikleri kahramanlıklarla yazdı liseli gençlerimizi.” dedi.

 

Birlik Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Muhittin Bal konuşmasında gençlerimizinden    Çanakkale’yi anlamalarını, gönüllerinde Çanakkale Zaferi’nin önemli bir yeri olmasını ve o ruhu yaşayıp yaşatmalarını istedi.

 

Çanakkale ruhunun arkasında inanç ve o inancın bir gereği olan aidiyet duygusunun var olduğuna değinen TBMM Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal  konuşmasının ardından “Çanakkale Ruhu ve Gençlik” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

 

Birlik Vakfı Ankara Şubesi tarafından programa verdikleri destek kapsamında takdim edilen  plaket ve ödülü Milli Eğitim Bakanı Pof. Dr. Nabi Avcı adına Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar adına da Vali Yardımcısı Mustafa Güni aldı.

 

Çanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve GençlikÇanakkale Zaferinin 100.Yılında Çanakkale Ruhu ve Gençlik

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.