ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BUGÜN 2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ VE BİZ BUNUN FARKINDAYIZ!

BUGÜN 2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ VE BİZ BUNUN FARKINDAYIZ!

                 2 Nisan, Birleşmiş Milletler tarafından otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. 2 Nisan'da başlayan "Otizm Farkındalık Ayı" çerçevesinde dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ile erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Otizm veya otizm spektrum bozukluğu;  sosyal beceriler, tekrarlayan davranışlar, konuşma ve sözel olmayan iletişim ile ilgili zorluklarla karakterize edilen geniş bir koşul yelpazesini ifade eder.

                Bizler için ise öğrencilerimiz, çocuklarımız topluma kazandırılması gereken çok özel bireylerdir. Onlarla çalışmaktan alınan manevi haz, gözlerinde beliren küçük bir ışık, başarılmış bir hedef, çalışılmış verimli bir gün dünyalara bedeldir. Her çocuğumuz, yeni bir farkındalık yaratır ve yeni bir dünyayla tanıştırır bizleri. Çocuklarımızın küçücük kalplerinde sakladıkları kocaman dünyayı görebilmenin ve paylaşabilmenin, o dünyaya girebilmenin mutluluğunu ancak biz öğretmenler bilebiliriz.

                Bugün 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ve biz bunun farkındayız. Bu anlamlı günde; Çankaya Yusuf Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda, özel öğrencilerimizin ve öğretmenlerinin hazırlamış oldukları "2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü" etkinliklerine Özel Eğitim Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR, Özel Eğitim ve Kaynaştırma Başkanı Sayın Cemal ÖZDEMİR, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Yaşar TÜRK, Şube Müdürleri Sayın Orhan DEMİRCİOĞLU, Sayın Metin HALICI ve Sayın Methi ÇELİK ile katılarak farkındalık oluşturmaya çalıştık.

                Çankaya Yusuf Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunması ile başlayan program, Okul Müdürü Saadet Kasapoğlu'nun yaptığı günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL;  bu özel günle ilgili duygularını paylaştılar. Akabinde Çankaya Yusuf Karaman Özel Eğitim Uygulama Okulu Müzik ve Oyun Öğretmeni Betül Kantarcı yönetiminde 1. Kademe öğrencileri ve öğretmenlerinden oluşturulan ekip "Uzun Kulaklı Tavşan" şarkısı eşliğinde dans gösterisi yaptı. 2. kademe öğretmen ve öğrencilerimizden oluşan ritim grubu ise müzik eşliğinde ritm gösterisi icra etti. Son olarak, Okulumuz Görsel Sanatlar ve El Becerileri Öğretmeni Fadime ÖZDİYEN' in koordinesinde, öğretmen ve öğrencilerimizin beraber hazırladıkları çalışmaların yer aldığı "Özel Öğrenciler- Özel Öğretmenler 4. Karma Sergisi" açılışı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL ve Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR tarafından yapıldı.  Öğrencilerimiz bu anlamlı gününün hatırası olarak; Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL'e ve Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR'a büyük bir özveri ile hazırlamış oldukları eserlerinden verdiler.  Balonların gökyüzüne bırakılmasının ardından program sona erdi.

02-04-202102-04-202102-04-202102-04-202102-04-202102-04-2021

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.