ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

‘Biz Anadoluyuz’ Projesi Kahvaltı Programı

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Ankara Valimiz Sayın Ercan Topaca, “Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Mardin’den Ankara’ya gelen 200 öğrenciyle sabah kahvaltısında buluştu.
‘Biz Anadoluyuz’ Projesi Kahvaltı Programı

İçişleri Bakanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’ndeki 21 ilden 15 yaş ve altı okul çağındaki 50 bin öğrencinin yurdun çeşitli şehirlerini ziyaret etmesinin, iller arası kardeşlik köprüsü kurulmasının, kardeşlik ruhunun geliştirilmesinin, çocukların terör örgütlerinin istismarından ve kötü alışkanlıklardan uzak tutulmasının, kardeşlik ve huzura katkı sunulmasının, iller arasında kültürel ve ortak değerlerin paylaşılmasının hedeflendiği proje kapsamında Mardin’den Ankara’ya gelen öğrencilerle bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Biz istiyoruz ki bu ailenin fertleri birbirlerini, ülkelerini tanısınlar. Çünkü bizim ülkemiz, doğusuyla batısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihin her döneminden izler taşıyan bir ülkedir. Bir ülke, aynı geçmişten gelen, gelecekte de bir arada yaşamak isteyen insanlardan oluşur. İşte biz istiyoruz ki bu ailenin fertleri birbirlerini, ülkelerini tanısınlar. Çünkü bizim ülkemiz, doğusuyla batısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihin her döneminden izler taşıyan bir ülkedir. Hatta bunu belki de en iyi, Mardinli kardeşlerimiz anlayacaktır. Mesela Mardin’i düşünün. Artuklular’dan izler var, Osmanlı’dan izler var, Süryani Kilisesi var, Ortodoks Kilisesi var. Bakın ne kadar değişik insanlar yaşamış. Hepsinin bıraktığı bir yapı var Mardin’de. İşte bu ülkenin her köşesi böyledir. Bu zenginliğin bütün çocuklarımız tarafından görülmesini istiyoruz. Hem bu zenginliğin bilinmesini, hem eğlenmenizi, hem de ülkenin diğer köşelerindeki arkadaşlarınızı tanımanızı ve kaynaşmanızı istiyoruz. Kim bilir belki ileride bu gezdiğiniz şehirlere tekrar geleceksiniz. Kiminiz üniversite okumak için geleceksiniz, kiminiz iş kurmak için geleceksiniz. Belki buralarda yaşayacaksınız. İşte biz bu projeyi bunun için yaptık. Kardeşliğimiz kuvvetlensin, birbirimize olan sevgimiz artsın, bu ülkenin güzelliklerini göresiniz diye gerçekleştirdik. İnşallah da amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Mardin’den gelen öğrencilerimizi Ankara’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Ankara Valisi Sayın Ercan Topaca, ‘Ülkemizin ve milletimizin geleceği yavrularımız olarak sizleri; her alanda, her yerde ve her türlü tehlikeye karşı bağrımıza basmak istiyoruz. Bu anlamda çocuklarımızı kaynaştırmak, ülkemizi tanımalarını sağlamak, Türkiye’nin değişik yerlerindeki kültürleri, tarihi eserleri, yapıları, şehirlerimizi görmeleri onların geleceği için de çok önemlidir. Sevgili Öğrenciler, sizi Ankara’da inşallah yaklaşık üç gün misafir edeceğiz. Bu süre zarfında Ankara’nın en önemli tarihi mekânlarını belki daha önce televizyonlarda gördüğünüz, kitaplarda okuduğunuz Birinci Meclis dediğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Hacı Bayram Camii gibi Türkiye’ye simge olmuş eseri, noktayı, bölgeyi sizlerle gezmek; sizlere tanıtmak istiyoruz. Buraları gezerken, dolaşırken dikkatle bakmanızı, gerekirse küçük hatıralarınızı da yazarak, not alarak döndüğünüzde buraları görmeyen kardeşlerinize, annelerinize, babalarınıza, arkadaşlarınıza da anlatırsanız, bu güzellikleri daha çok tanımış oluruz. İnşallah burada gördükleriniz, duyduklarınız, hissettikleriniz sizin gelecekte hayatınızı şekillendirecek. Belki de buralarda gördüğünüz okullara, üniversitelere ileride gelip okuyacaksınız. İçinizde lise 1’e giden arkadaşlarınız var, yavrularımız var. Onlar da yavaş yavaş üniversiteye hazırlanmaya başlamıştır. Burada Ankara Üniversitesini, Gazi Üniversitesini, ODTÜ’yü, Bilkent Üniversitesini Türkiye’nin sayılı üniversitelerini de göreceksiniz. Buraları görünce de ben isterim ki hepinizin hedefinde bu üniversitelerin güzel bölümlerine girme konusunda, bu program dolayısıyla da bir ışık yakılmış olsun. Bu hedefi gerçekleştirmek için de hepinizin çok güzel ve azimli bir biçimde çalışarak kendinizi geleceğe hazırlamanızı da özellikle istiyoruz.’ dedi.

26-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-201726-10-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.