ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Destandır Çanakkale

Bir Destandır Çanakkale

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılında Çanakkale’de  destan yazan şehitlerimiz Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün MEB Şura Salonunda düzenlediği programla anıldı.


Fedakârlığı, inancı, kahramanlığı, vatan müdafaasına can vermenin onurumuz ve şerefimizle eş değer olduğunu bizlere miras bırakan, Bedr’in arslanlarıyla birlikte anılma şerefine nail olan şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anan Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt konuşmalarında: “Çanakkale, bu millete destan yazdıran, ağıtlar yaktıran şehirdir. Çanakkale, tüm dünyaya onur için şeref için geçilmez denilen yerlerin geçilmeyeceğini dünyaya haykıran tarih ve canların candan koparak Hakk’a yürüdüğü, tarihin yeniden yazıldığı, şerefin ve namusun korunup bir neslin toprağına ve değerlerine sahip çıktığı yedi düvele meydan okunan yerdir.


Çanakkale,

Mehmetçiğin takındığı şanlı duruş, imanla dolu göğsünde söndürdüğü ateştir.
Alnından vurulmuş tertemiz yatan Mehmetçiğin toprakta bağra basıldığı yerdir.
Gönüllerimizdeki acı, alnımızdaki kader, kaderimizdeki zaferdir.” dedi.


“Tarih yaşlarının büyüklüğüyle değil aldıkları kararlarla ve gösterdikleri kahramanlıklarla yazdı liseli gençlerimizi.”


Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt o dönemde liseli gençlerin okullarını bırakarak ve arkalarına bakmayarak, hiç tereddüt etmeden üzerlerine düşen görevi ifâ etmek için, korkmadan, Hakka tapan milletin hakkı için, istiklâl için göğüslerindeki imanla vatan savunmasına koştuklarını belirtti, Çanakkale Zaferinin ardından okullarda alınan yoklamalarda derin bir sessizliğin hâkim olduğunu  ve okulların mezun veremediğini ifade ederek “Tarih yaşlarının büyüklüğüyle değil aldıkları kararlarla ve gösterdikleri kahramanlıklarla yazdı liseli gençlerimizi.” dedi.


Dönmeyi düşünmeyenlerin ve de dönmeyenlerin zaferidir Çanakkale.


Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından/ Koşar adım gitmeli onların arkasından/ Kahramanlık içerek acı ölüm tasından/ İleriye atılmak ve sonra dönmemektir/ dizelerini okuyan Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt konuşmalarının devamında ve sonra dönmeyenleri, ve dönmeyi düşünmeyenleri, bu inançla makama erenleri, kahraman şehitlerimizi şükran, minnet ve rahmetle andığını belirterek  “Ölürse tenler ölür canlar ölesi değil diyor ya Yunus,  sizler hem Allah katında hem de bizlerin yüreğinde öylesine canlısınız ki bu canlar bu bedenlerde olduğu sürece sizleri rahmetle yâd edeceğiz. Sizin yazdığınız bu destana sahip çıkacak, kutsal emanetinizi asla ve asla yere düşürmeyecek ve aziz ruhlarınızı incitmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.


Kızılay’daki  menfur patlamada hayatını kaybeden gençleri salı günü toprağa verdiklerini ve  cenaze töreninde yaşadığı duyguları yeniden yaşadığını, hiç kimsenin bu ülkenin insanları ve gençlerini korkutamayacağını ve bu ülkenin topraklarına 1915’te olduğu gibi sahip çıkacaklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Doğusuyla Batısıyla bu toprakların her karışında bizim şehitlerimizin kanları var. Onlar bize emanet. Biz her zamankinden dik, her zamankinden sağlam, her zamankinden birbirine kardeşçe, sımsıkı bağlı olarak bu ülke topraklarını geleceğimiz, çocuklarımız ve torunlarımıza daha iyisi olarak emanet edeceğiz.” dedi.


“Bir Destandır Çanakkale” konulu ortaokul düzeyinde resim ve lise düzeyinde kolaj yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri Yenimahalle Kaymakamı Mustafa  Dündar ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya tarafından verildi ayrıca programda Çanakkale ruhunu yansıtan duygulu bir tiyatro oyunu sergileyen Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından  Çanakkale gezisi ile ödüllendirildi.

 

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

 

 

 


 

 


 

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.