ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi Törenle Açıldı

Başkent OSB bünyesinde yapılan Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi,  Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun açılışına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Valisi Ercan Topaca,  Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ankara Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu, Başkent Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk, sanayiciler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. 
Başkent OSB Mesleki Eğitim Merkezi ve Başkent OSB Tasarım Destek Faaliyetleri Eğitim, 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi Törenle Açıldı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü konuşmasında sanayicilerin kalifiye eleman bulma sıkıntısına vurgu yaparak; ‘Çok sayıda işsiz olan bir ülkede, sanayicilerin eleman bulma konusunda sıkıntı yaşamaları aslında oldukça çelişkili bir durum. Demek ki bizler, özellikle geçmişte yapılan hataların da etkisiyle, çocuklarımıza piyasanın talep edeceği özellikler kazandıramamışız. Meslek liselerini iyi öğrencilerin de tercih ettiği okullar haline getirmemiz gerekiyor. Bu açıdan OSB’ler bünyesinde meslek liseleri açılmasını çok önemsiyoruz.’ dedi. 

Türkiye´de işsizlikten ziyade, mesleksizlik sorunu olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü, vasıfsız bireylerin iş bulmakta çok zorlandığını, hatta yakın bir tarihte bunun imkânsız hale geleceğini vurguladı. Bu tür işlerin yakın bir gelecekte tamamen otomasyon sistemleri ve robotlar eliyle yapılacağına işaret etti.

Ankara Valisi Ercan Topaca, bu açılış töreninin Ankara’da dışarıda katıldığı ilk program olması dolayısıyla kendisi için önemine dikkat çekerek; ‘Vali olarak ben de, bu çerçevede Ankara’da sanayicilerimizin hizmetinde olduğumu ifade etmek istiyorum. Çünkü onlara yapacağımız hizmet, onlara yapacağımız destek, onların şahsına ve onların bireysel kazancına değil ülkemizin refahına, ülkemizin gelişmesine ve milletimize yapılacak bir destektir. Özel sektörümüz ne kadar güçlü ise, onlar ne kadar çok üretim yapabiliyorsa, millet ve devlet olarak da ancak o kadar güçlü olabileceğimizi biliyoruz. Bürokrasiyi azaltma anlamında kendi kendini yürüten ve ülkemizin geliştirdiği iyi bir sistemdir Organize Sanayi Bölgesi. Dolayısıyla bizim ülke olarak OSB’leri daha da çok teşvik etmemiz, daha da çok işlerini kolaylaştırmamız, onlara destek olmamız gerektiğini düşünüyorum.’ ifadelerini kullandı. 

Vali Topaca; ‘ Bugün açılışını yapacağımız Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ile Meslek Eğitim Merkezi Tasarım Destek Faaliyetleri 3D Modelleme ve Uygulama Merkezi buradaki oluşturulacak katma değere de çok önemli katkıları olacağını şimdiden görür gibiyiz. Bu tesislerin de bu okulumuzun da merkezlerimizin de hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu merkezlerden bu yüksekokullardan inşallah sanayimize hepimizin ihtiyaç duyduğu nitelikte, beceride çocuklarımız, gençlerimiz yetişir. Burada ülkemizin refahına, ülkemizin ekonomisine, üretimimize önemli katkılar yapar temennisiyle bir kez daha sanayicimizin hizmetinde olduğumu ifade ediyorum.’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

MEB Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ise ülkemizin her bakımdan gelişmesinde kilit bir role sahip olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine vurgu yaparak; ‘2023 ve 2071 olmak üzere uzun vadeli kalkınma hedeflerine ulaşılabilmesi ve genç nüfusun küresel rekabette avantaja dönüştürülmesinin yegâne yolu mesleki ve teknik eğitimden geçmektedir. Bu hedefe ulaştıracak alana hizmet konularında Başkent OSB, ülkemizin kalkınmasında ve ekonomisinde öncü bir hizmete sahip olarak yeni eğitim öğretim kurumlarıyla hedefini büyütmektedir. 2002-2003 yıllarında organize sanayi bölgelerinde faaliyette 9 okulumuz bulunmaktayken,  bu yıl 23 resmi, 26 özel olmak üzere 49 okulumuz faaliyet göstermektedir.’ dedi.

Bakan Yardımcısı Erdem ayrıca; ‘OSB’lerde açılan özel mesleki ve teknik okullarında öğrenim gören her öğrenci için devlet tarafından verilecek teşviklerle, özel okul açılmasının desteklenmesi ve mesleki eğitime özel sektörün katılımını sağlamak amacıyla 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu çıkardık. Bu kanunla birlikte OSB’lerde faaliyet gösteren özel mesleki ve teknik öğretim kurumlarının her eğitim ve öğretim yılı itibariyle Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken belirlenen tutarlarda ödeme yapılmaktadır. Bu yıl için 4.270.00 TL ile 6.675.00 TL arasında değişmektedir. 16976 öğrenciye 82 milyon TL ödeme yapmaktayız.’ ifadelerini kullandı.

Küçük esnafın çıraklık sorununa dikkat çeken Bakan Yardımcısı Erdem; ‘Zorunlu ortaöğretim kapsamına alınan çıraklık eğitimi ile esnafımızın bu noktadaki ihtiyacını karşılayarak, öğrenciler hem eğitimini yapacak, hem de çırak olarak esnafımıza hizmet ederek alanda işini öğrenecek.’ dedi.

Bakan Yardımcısı Erdem sözlerini şöyle sürdürdü; ‘Mesleki ve teknik eğitimde belli bir alana odaklanmış, ihtisaslaşmış, tematik meslek lisesi açılmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır. Atölye ve laboratuar öğretmenlerine mesleki bilgilerini yenilemeleri ve sektörel gelişmeleri daha yakından takip edebilmeleri amacıyla 81 ilde üniversiteler ve sektör işbirliğinde hizmet eğitimleri veriliyor, verilecektir.’

Törende ayrıca konuşma yapan Hacettepe Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Candan Gökçeoğlu ile Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk sanayi için mesleki ve teknik eğitimin önemine dikkat çektiler. 

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Özlü, Vali Topaca, MEB Bakan Yardımcısı Erdem, diğer konuşmacılar ve katılımcılar açılış kurdelesini keserek eğitim kurumlarını gezdiler.

12-10-201612-10-201612-10-201612-10-201612-10-201612-10-201612-10-201612-10-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.