ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Başkent Öğretmenevinde Öğretmenler Günü Kutlaması

Başkent Öğretmenevinde Öğretmenler Günü Kutlaması

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakanlık Müsteşarı Yusuf Tekin, Müsteşar Yardımcıları Salih Çelik, Muhterem Kurt, Ahmet Emre Bilgili, Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve 81 ilden gelen öğretmen temsilcilerinin katılımıyla Başkent Öğretmenevi’nde yapıldı.

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi’nde 81 ilden öğretmenleri kabul etti.  Milli Eğitim Bakanı Avcı, 24 Kasım 1928´de Millet Mektepleri’nin açıldığını ve Gazi Mustafa Kemal’e başöğretmenlik görevi verildiğini hatırlatarak, tüm öğretmenleri saygıyla selamladı ve hayatını kaybeden öğretmenler için de ülke genelindeki İmam Hatip Liselerinde 1001 hatmi şerif indirildiğini söyledi.

 

Çocukların artık okul dışı pek çok kaynaktan enforme edilmiş olarak okullara geldiğini söyleyen Bakan Avcı, şunları söyledi: "Şimdi artık okulda öncelik, bilgi edindirmeden başka bir şeye kaydı. Eğitime veya terbiyeye kaydı. Biz artık ders verenden, bir şeyleri öğretenden de çok ´eğiten öğretmenler´ olmak durumundayız. Mürebbi ve mürebbiye olmak durumundayız. Yani daha çok değerler eğitimine ağırlık vermek durumundayız." dedi.

 

Değerler eğitiminin ders konusu olması gerektiğini düşünenler bulunduğunu aktaran Bakan Avcı, "Her öğretmen aynı zamanda bir değerler eğitimcisidir. Matematik, fizik, beden eğitimi öğretmeni de sınıf öğretmeni de aynı zamanda ve öncelikle bir mürebbi veya mürebbiyedir."açıklamasında bulundu ve EBA’nın, dünyanın en büyük eğitim portalı olmasında ve çağın ruhunu yakalama konusundaki başarısında Bakanlığın ve öğretmenlerin emeğinin etkili olduğuna dikkat çekti.

 

Programda tüm öğretmenler adına konuşma yapan emekli öğretmen Halil Şenyüz öğretmenlik mesleğinin özveri isteyen bir meslek olduğuna vurgu yaptı. Ceyhun Atıf Kansu’nun “Dünyanın Bütün Çiçekleri” şiirini de Öğretmen Yahya Özkök okudu. Tüm öğretmenler adına Hakkari’den gelen Gülsima Çelik de günün önemine binaen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya çiçek sundu.

 

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin sergilediği Zeybek gösterileri programda büyük ilgi gördü.  Sahnede devleşerek oyunlarını sergileyen Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri izleyenlerinden büyük beğeni topladı.

  

Bakan Avcı, programın ardından 81 ilden gelen öğretmenlere hediyelerini takdim etti. 

 

24-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-2015

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.