ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Azerbaycan Eğitim Bakanı Cabbarov, Haydar Aliyev Ortaokulunu Ziyaret Etti

Azerbaycan Eğitim Bakanı Mikayıl Cabbarov ve beraberindeki heyet, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı eşliğinde Batıkent Haydar Aliyev Ortaokulunu ziyaret etti.
Azerbaycan Eğitim Bakanı Cabbarov, Haydar Aliyev Ortaokulunu Ziyaret Etti

Batıkent Haydar Aliyev Ortaokuluna düzenlenen ziyarete Azerbaycan Eğitim Bakanı Mikayıl Cabbarov’un beraberinde Azerbaycan Eğitim Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Yagup Piriyev, Mesleki Eğitim Devlet Ajansı Genel Müdürü Famil Mustafayev, Eğitim Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Mukhtar Mammadov’un yanı sıra Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Yasin Vural, Yenimahalle Kaymakamı Selda Dural, Ankara Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ve Yenimahalle İlçe Millî Eğitim Müdürü Muzaffer Gül katıldı.

Ziyaret kapsamında düzenlenen programın açış konuşmasını yapan Bardakcı, ‘Biz iki kardeş ülke olarak eğitimle ilgili tecrübelerimizin karşılıklı işbirliği halinde paylaşılması ve bu işbirliğinin geliştirilmesinden memnun olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Ankara Valiliği ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği arasında imzalanan protokol gereği ‘Kardeş Okul Projesi’ çerçevesinde 17.01.2006 tarihinde okulumuzun adı ‘Haydar Aliyev İlköğretim Okulu’ olmuştur. 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılında da ‘Haydar Aliyev Ortaokulu (Bünyesinde İlkokul Bulunan)’ olmuştur. Azerbaycan’daki Ankara Ortaokulu ile Haydar Aliyev İlkokulu ve Ortaokulu kardeş okul olarak eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. İnşallah iki kardeş ülke olarak eğitimle ilgili bu karşılıklı anlaşmalarımız artarak devam eder. Başta Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’e Allah’tan rahmet diliyor, şimdiki Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e de iki kardeş ülkenin eğitim ilişkilerine vermiş olduğu tüm destekler için şükranlarımızı sunuyoruz.’ dedi.

Haydar Aliyev Ortaokulu ziyaretinde Cabbarov’a eşlik eden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, ‘Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi paylaşan, sözde değil özde kardeş, ayrı devlet ama bir milletiz. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki kardeşliği ve muhabbeti her fırsatta artırmaya gayret gösteriyoruz. İkili ilişkilerimiz, özel kardeşlik bağları temelinde her alanda mükemmel düzeyde ilerlemektedir. 1994´ten beri devam eden iki ülke arasındaki eğitim işbirliği, bugün Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile imzalanacak mutabakat zaptı ile hem eğitim işbirliği hem de mesleki teknik alandaki yeni adımlarla daha da güçlenecektir.’ dedi.

Azerbaycan Eğitim Bakanı Cabbarov ise, "Azerbaycan ile Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik devam edecektir. Türkiye ile Azerbaycan iki devlet, bir millettir." ifadesini kullandı. Türkiye´de kendilerini, kendi ülkelerinde hissettiklerini dile getiren Cabbarov, bugün eğitim konusunda münasebetleri geliştirmek için adım atacaklarını, Türkiye´de 15 bine yakın Azeri öğrencinin olduğunu, Azerbaycan´da da 2 bin 500 Türk öğrencinin bulunduğunu ve Azerbaycan´daki Türk okullarının inşası için çalışmak istediklerini söyledi. Cabbarov, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin dünyada diğer ülkeler arasında örneğinin bulunmadığına dikkat çekerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin herhangi bir sınır olmadan devam etmesi temennisinde bulundu.

Ziyaret karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu.

24-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-201724-02-2017

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.