ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 99. Yıl Dönümü Mesajı

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişinin 99. Yıl Dönümü Mesajı

Anadolu´da ulusal kurtuluş hareketini başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün, Heyet-i Temsiliye ile 27 Aralık 1919’da Ankara´ya gelişinin 99. yıl dönümünü kutluyoruz. 

Gazi Mustafa Kemal, 27 Aralık 1919’da Heyet-i Temsiliye üyeleriyle birlikte Ankara’ya gelişinde Anadolu’nun mücadeleci ruhunu temsil eden, bağımsızlık ateşini taşıyan Ankaralılar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmıştır. Ankara halkının Mustafa Kemal´i ve Heyet-i Temsiliye’ye maddi ve manevi bakımdan destek vermeye hazır olması, Ankara’nın Millî Mücadele’nin merkezi olarak seçilmesinde önemli bir paya sahip olmuştur. 

Kurtuluş Savaşı’nda verdikleri olağanüstü destekle Ankaralılar Atatürk’ün gönlünde müstesna bir yer kazanmış ve Gazi Mustafa Kemal bu değeri “Ankara’nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır.” sözleriyle ifade etmiştir. Milli Mücadele Dönemi ve sonrasında da Ankara, sadece başkent değil, aynı zamanda Cumhuriyet’in sembolü ve ülkenin geleceğinin simgesi olmuş, yüce Türk  milletinin kaderinin şekillenmesinde tarihi bir misyon yüklenmiştir.

27 Aralık 1919 Cumartesi, Ankaralıların bu önemli günü, bir lidere, bir vatan kurtarıcısına olan sevginin, desteğin tüm dünyaya gösterildiği emsalsiz bir gündür. 27 Aralık aynı zamanda Ankaralıların geleceğe bir mirasıdır... Bizler de bu mirası aynı heyecanla yaşatmaya ve yarınlara aktarmaya çalışmaktayız.

Bu düşüncelerle, Ankara’ya gelişinin 99.yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal’i ve İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.