ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Annem Her Şeye Değer” Konulu Mektup Yazma ve Şarkı Söyleme Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

“Annem Her Şeye Değer” Konulu Mektup Yazma ve Şarkı Söyleme Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu

Ankara Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfının destekleriyle gerçekleştirilen “Annem Her Şeye Değer” konulu mektup yazma ve şarkı söyleme yarışması ödül töreni Ankara Büyükşehir Belediyesi Kocatepe Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Ödül törenine Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Sayın Nevin Gökçek, Millî Eğitim Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt, Ankara Vali Yardımcısı Sayın Süleyman Hurrem Aksoy, Ankara Millî Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Duygu yoğunluğu oldukça yüksek olan törende Ankara Millî Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt’un açış konuşmasının ardından Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt ve Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Sayın Nevin Gökçek de birer konuşma yaptılar.

Anne ve annelik duygusunun önemine vurgu yapan Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Sayın Nevin Gökçek annelere saygıda kusur edilmemesi ve onların kalplerinin hiçbir şekilde kırılmaması gerektiğini, kültürümüzün ve dinimizin bu değerlere sahip olduğunu vurguladı. Ayrıca cennetin annenin ayakları altında olduğunu ahiret yaşantısında cennete girebilmenin önemli şartının da annelerin rızasını almak olduğunu ifade ettikten sonra programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Şefkat, merhamet ve sevgi denilince akla sadece anneliğin geldiğini ancak bu veya başka sözcüklerin anneyi, anneliği, annelik duygusunu tanımlamakta yetersiz kaldığını vurgulayan Millî Eğitim Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt da çocuğun yaşamında ve yetişmesinde annenin rolünün çok büyük olduğunu ve bu sebeple hiçbir çocuğun annesiz büyümemesi temennisini dile getirdikten sonra dinimizde kendilerine cennet vaat edilen iki makam bulunduğunu bunların annelik ve şehadet makamları olduğunu vurgulayarak şehit analarının da anneler gününü kutladı.

Anne veya baba olmanın ne demek olduğunun ancak anne ve baba olunca anlaşılacağını belirten Ankara Millî Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt ise konuşmasında: “Annelerimiz bizim en kıymetli varlıklarımız. Annelerimiz, hayata kucağında hazırlandığımız şefkat basamaklarımız. Bizi hayata adım adım hazırlayan yanımızdaki güç, arkamızdaki destek ve önümüzdeki rehberdir.

Annelerimiz candır, candan öte, candan azizdir. Annelerimiz sevgi ve saygıyı sonuna kadar hak eden, evladının eğitiminde ve terbiyesinde temel teşkil eden, çocuklarına iyi bir anne, anne ve babasına evlat olan mukaddes varlıklardır. Anne evladına candan bağlıdır evladıyla aralarında can bağı vardır. Bir evlada annenin verdiği değer gibi kimse değer veremez, annenin baktığı göz gibi hiçbir göz bakamaz.  Annenin gösterdiği hassasiyeti başka hiç kimse gösteremez.

Annelerimiz yürekleri büyük insanlar. Nasıl güneş tüm dünyayı ısıtmaya yetiyorsa bir annenin sevgisi de tüm evlatlarına yeter. Bir anne evladını sadece çok sevmez, herkesten farklı sever, derin sever ve karşılıksız sever.

Annelik bir makamdır. Makamı âlâdır. Allah tarafından annelik ve annelik duygusu kadınlara verilmiş bir üst mertebedir. Kadim kültürümüzde cennet annelerin ayakları altındadır. Bu hadisten de anladığımız gibi anne cennete açılan kapıdır. Rabbin rızası ana-babanın rızasında; gazabı da ana-babanın gazabındadır. Anne ve babalara “öf” bile denilmemesi hususunda bizlere açık ikaz vardır.

Annelik evladının gülmesiyle mutlu olabilmek onun acısıyla hüzünlenebilmektir. Ağzıyla “iyiyim, bir sorun yok” diyen çocuğunun gönlündeki hüznü, acıyı algılayabilmek, gizlemeye çalıştıkları yüzlerindeki ifadeyi doğru bir şekilde yorumlayabilmektir. Çünkü annelik tek yürekte atmaktır. Tek kalpte birleşmek, aynı duyguları yakalayabilmek, birlikte gülmek ve ağlamaktır.

Annelik bazen zor seçeneklerden birini tercih etme durumunda kalmaktır. Bazen evladı için yaşamayı bazen de evladı için ölmeyi tercih etmektir. İşte annelerimiz böyle. Çocukları için sadece an’ı düşünmez sonrasını da yarınını da geleceğini de düşünürler.

Annelerimizin Anneler gününün sadece dünyaca kutlanan bu özel günde kalmaması gerektiğinin ve her günün onlar için özel ve ayrıcalıklı geçmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Tüm diğer zamanların da gönlünüzün istediği şekilde geçmesi temennilerimle hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından “Annem Her Şeye Değer” konulu mektup yazma ve şarkı söyleme yarışması ödül töreninde; Annem İçin Yazıyorum, Annem İçin Söylüyorum ve Yavrum İçin Yazıyorum başlıklarında ödül almaya hak kazanan mektupların okunması ve şarkıların seslendirilmesi öncesinde Ankara Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri de büyük beğeni toplayan mini bir konser verdiler.

Yarışmada dereceye giren mektupların okunması ve şarkıların söylenmesinden sonra gerçekleştirilen ödül töreninde birincilere tam, ikincilere yarım ve üçüncülere de çeyrek altın takdim edildi. Tören günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

 

18-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-201618-05-2016
Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.