ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ankaralı Öğrenciler Çanakkale’ye Uğurlandı

Ankaralı Öğrenciler Çanakkale’ye Uğurlandı


Ankaralı öğrenciler bir devre tanıklık eden toprakları, Çanakkale’yi, Çanakkale Şehitliğini  ziyaret etmek için Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ankara Ticaret Odası (ATO)  iş birliğiyle düzenlenen “Çanakkale Eğitim Gezileri”ne Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan mehteran takımı eşliğinde uğurlandı.


24 Mart- 23 Mayıs tarihleri arasında 8 hafta boyunca her hafta 250 kişilik 2 grubu 101 sene öncesinin ruhunu yaşamak ve gelecek nesillere bu ruhu aktarmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen “Çanakkale Eğitim Gezileri” kapsamında 2006 yılından bugüne kadar 22 bin öğrenci ve 1.100 öğretmen bir devrin tarihinin yazıldığı yer olan Çanakkale’ye uğurlandı.


Açış konuşmasını yapan Ankara Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Koray Güngör Şanal, tüm öğrencilere hayırlı yolculuklar diledi. 2015-2016 eğitim öğretim yılında 4.000 kişilik öğrenci kafilesini; 253 bin vatan evladının yattığı toprakları ziyaret etmek, ecdadın hatıratını yâd etmek, atalarımızın bıraktığı mirasa sahip çıktıklarını göstermek amacıyla uğurladıklarını belirten Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Fedakârlığı, inancı, kahramanlığı, vatan için can vermenin onurunu bizlere miras bırakan şanlı ecdadımızı öğrencilerimizin çok iyi tanımalarını ve bu mirasa her zaman sahip çıkmalarını istiyoruz.”dedi.


Öğrenciler için, vatan evlatlarının ebedi istirahatgâhı şehitlikleri, destanlaşmış şanlı zaferin sembolü anıtları, Çanakkale Zaferi’nin büyüklüğüne şahitlik eden müzeleri ve kahraman askerlerimizin hiç düşünmeden şehâdete yürüdükleri siperleri gezecek, atalarına hayır dua edecekler, diyen Ankara Milli Eğitim Müdürü Bozkurt: “Vatan sevdalısı, şanlı neslin mirasçısı sevgili gençler, sizin yaşlarınızdaki vatan evlatları burada dünyayı dize getirdi ve Çanakkale’nin geçilmesine her ne pahasına olursa olsun geçit vermedi. Unutmayın, bu topraklar atalarımızın bizlere mirası. Bu yolculuğunuzda Çanakkale ruhunu içinizde taşıdığınızı biliyor, hayır dua ile sizleri uğurluyoruz. Yolunuz açık olsun.”dedi.

 

28-03-201628-03-201628-03-201628-03-2016

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.