ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Öğrenci Meclisi Başkanı Seçim Süreci Başladı

Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi,  öğrencilerimizin, yerleşik demokrasi kültürü ile kendi kültürünü özümsemesi, milli ve manevi değerlere bağlı olması, evrensel değerleri benimsemesi, demokratik liderlik ve kamuoyu oluşturma becerilerini kazanması, çoğulcu, katılımcı, farklı düşünce ve inançlar ile bireyin hak ve özgürlüklerine saygılı, hoşgörülü ve diyaloğa açık; seçme, seçilme, oy kullanma gibi demokratik değer, tutum ve becerilerini kazanması; demokrasi kültürünün geliştirilmesi amacıyla Başkent Öğretmenevinde Kars Milletvekili  Selahattin Beyribey, İl Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları İsmail Çetinkaya ve İhsan Yalçınkaya, İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin yöneticileri, 25 ilçeden seçilerek gelen 75 öğrenci ile refakatçi  öğretmenlerin katılımıyla 2016-2017 yılı Ankara İl Öğrenci Meclisi Seçim Çalışmaları başladı.
Ankara Öğrenci Meclisi Başkanı Seçim Süreci Başladı

Toplantıda konuşma yapan Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, demokrasilerde seçimin; seçme ve seçilme hakkı elde etmek,  bunu en uygun şekilde kullanmak, ortak payda bulmak, ortak payda ve ortak değerlerle de ülke siyasetine yön vermek, ülke siyasetini idare etmek olduğunun altını çizdi.

İl Millî Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi ile yönetilen bir devlet olduğuna değinerek, ‘Sizler okullarınızda demokratik ve katılımcı liderlik özellerinizi öne çıkararak seçildiniz. Şimdi ilimiz genelinde böyle bir seçime katılıyorsunuz.  Bu, güzel bir cesaret, medeni bir cesaret… Milletin iradesini yönetime yansıtmak için mutlaka ya seçilmek ya da seçen olmak gerekiyor. Yoksa bu milletin iradesini başka şekilde  kullanmaya çalışan vesayet odakları türeyebilir. O yüzden biz, her zaman millet olarak irademizin sandıktan çıktığı şekliyle hayata geçirilmesini isteriz. Vekil tayin ettiğimiz yöneticilerimizin ülkemizi, bizim istediğimiz gibi yönetmesini her zaman arzu ederiz. Bu şekilde herkesin kendi özgür ve hür iradesi yönetime yansımış olur ve yönetimi hep birlikte ele almış ve yönetmiş oluruz. İşte demokrasinin böyle bir güzel tarafı var.’

Erken yaşlarda böyle bir liderlik özeliğiyle hareket etmenin önemini vurgulayan Bardakcı, ‘İleriki yaşlarda inşallah sizler birer yönetici adayı, birer milletvekili, belki de başbakan, cumhurbaşkanı olacaksınız. Devletimizi, milletimizin iradesi doğrultusunda sizler yöneteceksiniz.

Biliyorsunuz siyaset,  toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılama, sorunlarını çözme sanatıdır. Siz de böyle bir göreve, sorumluluğa talip olmuşsunuz.  İleriki hayatınızda da inşallah hepiniz iyi yerlerde olursunuz;  siyasetçi, yönetici ve lider olursunuz. Bu güzel cesaretten ötürü hepinizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.’ dedi.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Çetinkaya ise, ‘Bugün ilçelerimizden seçilerek gelen öğrencilerimiz, seçim için bütün cesaretlerini toplayıp, aday olarak kendilerini ifade edeceklerdir. İnşallah Türkiye’miz böyle gençlerimizle daha da büyüyecek ve gelişecektir.’ dedi.

 Ankara İl Öğrenci Meclis Başkanlığı seçiminin 22 Aralık 2016 tarihinde yapılacağının duyurulduğu toplantı, Ankara İli Öğrenci Meclisi Geçici Başkanlık Divanının oluşturulması, yemin töreninin gerçekleştirilmesi,  Meclis üyelerinden başkanlık divanına aday öğrencilerin tanıtım konuşması yapması ve Meclis üyelerinin başkanlık divanı aday listelerini oluşturması ile son buldu.

07-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.