ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt’ un Yarıyıl Tatili ve Karne Mesajı

Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt’ un Yarıyıl Tatili ve Karne Mesajı

 

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı 1.döneminde Ankara’da eğitim görüp karne almaya hak kazanan okul öncesinde 62.635; ilkokulda 315.060; ortaokulda 289.608; lisede 280.679 öğrencimiz ve bu dönemde eğitim veren 67. 371 öğretmenimiz var.

      

Hepiniz yorucu bir dönemi geride bıraktınız. Büyük bir heyecanla beklediğiniz ve bir dönem boyunca çalışarak almayı hakettiğiniz karneleriniz, bu yarıyılda eğitimini aldığınız derslerdeki başarınızın seviyesini gösteriyor. Dolayısıyla karneniz sizin şahsiyetinizin, insani erdemlerinizin veya zekânızın göstergesi değil; sadece dönem boyunca yaptığınız çalışmaların ve sergilediğiniz çabanın belgesidir.

 

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin akademik başarılarını desteklemekle birlikte aynı zamanda sosyal, sanatsal ve sportif açıdan da kendilerini doğru ifade edebilecekleri, kendilerini bu alanda da geliştirebilecekleri tüm çalışmalarını canı gönülden destekliyoruz. Bu maksatla her fırsatta çocuklarımızın okullarında mutlu olmalarını, okullarına istekle ve koşarak gelmelerini sağlayacak ortamları oluşturmaya çalışıyoruz. Mutlu okul; mutlu öğrenciler ve mutlu öğretmenlerden ibarettir, diyoruz.

 

Okulla ilk defa tanışan yavrularımız heyecanla başladıkları okullarına uyum sağladılar. Kendi ayakları üzerinde durmayı, öz bakımlarını yapmayı öğrendiler; öğrenmenin muhteşem hazzını yaşadılar. Anne babaları için ne kadar vazgeçilmez olduklarını, kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak bir toplumun vazgeçilmez bir parçası olduğunu fark ettiler. Tatili en çok da onlar hak ettiler.

 

İlkokul ve ortaokul öğrencileri, hayatın bir oyun olmadığını gördüler; okul gerçeğini kavramaya başladılar. Sınavla oyunu, eğlence ile öğrenmeyi birlikte götürebileceklerini kabullendiler.

 

Liseli gençlerimiz, geleceği omuzlarında taşımak gibi önemli bir sorumlulukları olduğunu; aileleri ve mensubu olduğu toplum için önemli değerlerinin olduğunu fark ettiler. Dünyanın baş döndüren hızına ayak uydurmak; rekabetçi dünyada bir adım önde olmak ve bunu başarmak için çok çalışmak zorunda olduklarının bilincine vardılar.

 

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Çocuklarımız, gençlerimiz geleceğimizdir. Onlar geleceğimizin mimarı ve teminatıdır. Değişen dünyaya uyum sağlayabilmek, gençlerimizin en üst seviyede yetişmeleri için uygun eğitim ortamları hazırlamak durumundayız. Bu nedenle geleceğe hazırlayacağımız çocuklarımızı içlerinde var olan güç ve yeteneklerini ortaya çıkaran bir eğitim anlayışıyla yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızı dünya ile rekabet edecek donanıma sahip fertler olarak yetiştirebildiğimiz zaman görevimizi hakkıyla yerine getirmiş olacağız. Bu ülke için, ülkemiz için bunu başarmalıyız.

 

Eğitim ve öğretim hayatında öğrencilerimize en yakın mesafede olan ve onlarla sıkı bir iletişim içinde olan tüm yönetici ve öğretmenlerimize, bu dönemi başarılı ve sorunsuz olarak tamamladıkları ve gösterdikleri tüm gayret ve çalışmalar için teşekkür ediyoruz.

      

Kıymetli Anne- Babalar,

Tatil döneminin bütün öğrencilerimiz için sağlıklı bir şekilde geçmesi bizim için çok önemli. Onların kendileri için ne kadar değerli olduğunu hissettirmeli ve tatillerini nitelikli bir şekilde geçirmelerini sağlamalısınız. Bu tatili aile içi ilişkiyi geliştirmek, duygusal birlikteliklerin artması ve birlikte geçirilen zamanın kalitesini artırmak açısından bir fırsata dönüştürmeye çalışmalısınız.

 

Evlatlarınızı karşılıksız ve koşulsuz sevdiğinizi biliyoruz. Başarılı öğrenciler mutluluklarını aileleri ile paylaşmak için büyük bir heyecan içinde, beklenen başarıyı gösteremeyenler ise büyük bir endişe ve üzüntü içinde olacaklar. Sizlerden çocuğunuzun durumu ne olursa olsun onları mutlaka sevgi ile kucaklamanızı istiyoruz. Çocuğunuzun karnesini değerlendirirken kişiliğini incitmeden duygularınızı aktarınız. Karnelerindeki durumlarının onlara olan duygularınızı etkilemesine izin vermeyiniz.

 

Onları arkadaşları ya da kardeşleri ile kıyaslamamaya özen gösteriniz. Çocuklarımızın başarılı olması, sizin onlara göstereceğiniz sevgi, hoşgörü ve anlayışa bağlıdır. Bu nedenle onlara şefkat ve merhamet duygularınızla muamele ederek iletişim kurmaya çalışın.

 

Çocuklarınıza beklentilerinizi açık bir dille ifade ediniz. Çözüm yollarınızı birlikte üretiniz okul ve öğretmenleriyle işbirliği içinde olunuz. Gayretlerini mutlaka övüp ödüllendiriniz, başarılarının farkında olduğunuzu söz ve davranışlarınızla gösteriniz. Çocuklarınızı tatil dönüşü okullarına dinlenmiş, sevgi ve moral depolamış olarak gönderiniz.

 

Çocuklarınızın başarılarının sadece karnelerindeki notların yer aldığı bölümden oluşmadığını onların başarısının aynı zamanda davranış ve tutumlarının değerlendirildiği bölümden de oluştuğunu unutmayınız. Evladınızın başarılı bir öğrenci olabilmesi kadar iyi bir insan olmasının da önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

 

Sevgili Gençler, 

Bugünümüzün neşesi, yarınımızın umudu, gözümüzün nuru, varlıklarıyla hayatımızı anlamlandıran sevgili öğrencilerimiz, hepinize iyi tatiller dilerken, dinlenmiş ve huzurlu bir şekilde okulunuza dönmenizi arzu ettiğimi vurgulamak istiyorum.

 

Sevgili gençler lütfen kitap okuyun; çünkü okumak size yeni ufuklar açacaktır. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın okuduğunuz kadar varsınız. Okumazsanız dinleyen olursunuz; o zaman da başkaları gibi düşünmek zorunda kalırsınız. Kendiniz olamazsınız ve başkalarının aklıyla düşünmeye başlarsınız. Sizi çok sevdiğimizi sakın unutmayınız. Her birinizi gözlerinizden öpüyor ve iyi tatiller diliyorum.

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.