ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN MİNİKLER İÇİN DEV PROJE

ANKARA MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN MİNİKLER İÇİN DEV PROJE

Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından "Minik Seğmenlerin Kardeşliği" projesi kapsamında, ilimiz merkez ilçelerinde üç eğitim - öğretim döneminde yürütülmesi planlanan   "Miniklerimiz Büyüklerimizle Oyunlarda Buluşuyor" etkinliğinin ilki, MEB Şura Salonu'nda düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu'nda saygı duruşunda bulunulmasının ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Ankara Kulübü Derneğinin hazırladığı seğmenler gösterisiyle başlayan etkinliğe, 75. Yıl Huzurevi'nde kalan yaşlılar, yetişkinler ve 97 anaokulundan 450'ye yakın çocuk katıldı.

Etkinlik öncesinde alanın yanında bulunan konferans salonunda Ankara Kulübü Minik Seğmenleri'nin yaptığı gösteri izletildi. Ardından, çocuklar alanda bulunan, ip atlama, sek sek, aç kapıyı bezirgân başı, yağ satarım bal satarım gibi önceki kuşakların da çocukken oynadıkları 10 ayrı oyunla buluşturuldu. Üst kuşaktan misafirlerinde etkinliğe davet edilmesi üzerine, en az 3 kuşağın bir arada olduğu ve oyunlarda buluştuğu eğitici ve eğlenceli bir etkinlik gerçekleştirildi.

Ayrıca etkinlik içinde oyunların vazgeçilmez araçları olan ve iki ayrı müzeden (Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi - Rahmi Koç Müzesi) getirilen oyuncaklar da sergilendi.

Milli Eğitim Müdürüz Sayın Turan AKPINAR, etkinlikte yaptığı konuşmada, okul öncesi dönemin çocukların bilişsel, duygusal, bedensel ve sosyal gelişimlerinin en hızlı, öğrenme becerilerinin en yüksek olduğu dönem olduğunu, bu dönemde aldıkları eğitimin çocuklarda daha hızlı ve başarılı gelişimi destekleyeceğini söyledi. Konuşmasında Turan AKPINAR, "Bu projede, merkez ilçelerimizdeki okulların her birinin kendi ilçesi içindeki okullarla grup oluşturmasıyla birlikte bu grupların; oyuncak, kırtasiye, sosyal/ sportif/ kültürel/ sanatsal faaliyetler ile beslenme olmak üzere dört ana eylem üzerinden dayanışması ve temel olarak tamamlayıcı bir işbirliği çerçevesi oluşturularak aylık faaliyetler şeklinde yürütülmesi planlanmıştır. Bugünkü etkinliğimiz, projemizin doğuş etkinliğidir ve bu etkinliğimize "Miniklerimiz büyüklerimizle oyunlarda buluşuyor." ismini verdik. Bununla beraber proje kapsamında her yıl tematik bir etkinlik ile yılı kapatmayı planlamaktayız." dedi.

 

Projeyle de okul öncesi dönemde çocuklara temel kavramların kazandırılmasını, dayanışma ve ortak hareket edebilme anlayışının geliştirilmesini hedeflediklerini anlatan Akpınar, çalışmalara katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Daha sonra etkinlikte, MEB Şura Salonu bahçesine geçen çocuklar, yetişkinlerin küçük yaşlarda oynadıkları "yağ satarım bal satarım, sek sek, ip atlama ve bezirgân başı" gibi oyunları oynadı. Etkinliğe çocuklarıyla beraber gelen veliler ise çocuklara yararlı olacak bu tarz etkinliklerin devam etmesini istediklerinin altını çizdi.

 

 

Etkinlikte Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız Hayati KOCA ve Mehmet ÇALIŞKAN da hazır bulundu.

 

 

12-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-201912-06-2019

 

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.