ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü “Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme” Konulu Panel Düzenledi

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü “Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme” Konulu Panel Düzenledi

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi tarafından düzenlenen ve Ankara’da mesleki ve teknik eğitim, mesleki ve teknik eğitimin misyonu, mesleki eğitime yönlendirme, mesleki eğitimde korunması gereken alanlar, dallar ve yeni meslekler konusunu ele alan panel Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Ünlü’nün açış konuşmasını yaptığı, Gazi Üniversitesi ve Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünden panelistlerin katıldığı panelde ilçelerin mesleki ve teknik eğitim şube müdürleri ve ilgili okul müdürleri de hazır bulundu.

 

Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi tarafından “Mesleğini seç, bir adım öne geç.”, “Meslek seçmek yaşam tarzını seçmektir.”, “Hiçbir işin geleceği yoktur, o işi yapan kişinin geleceği vardır.”, “Sevdikleri işi yapan insanlar hayatları boyunca bir gün bile çalışmış sayılmazlar.”, “İçinle, işinle, mesleğinle uyumlu ol ki, mutlu ol.” ifadelerine yer verilen slayt gösterisi yapıldı.

 

Mesleki ve teknik eğitim alanına doğru yönlendirmelerin yapılabilmesi, eğitim stratejilerinin ve ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için bu paneli düzenlediklerini dile getiren Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt: “Bakanlığımız, mesleki eğitimi oldukça önemsiyor. Sayın Bakanımızın bu eğitim öğretim yılının hem açılışını hem de birinci yarıyıl karne törenini mesleki ve teknik eğitim veren okullarda yapması ve okullarımızı desteklemeleri, kalkınma planlarına almaları da ne kadar önem verdiklerinin somut bir göstergesidir. Bakanlığımız mesleki eğitimi özendirecek, mesleki eğitim kurumlarının hem sayısını hem de teknik imkanlarını geliştirecek çalışmaları hayata geçirmiştir.

 

Ankara’da mesleki eğitimin şu anda geldiği nokta oldukça gurur verici. Okullarımız son yıllarda hazırladıkları ulusal ve uluslararası projelerle adından sık sık söz ettirmektedir. Ankara’da kendi elektriğini üreten, üç boyutlu teknolojiyi eğitimde kullanabilecek projeleri, insan hayatını kolaylaştıracak mikro ve aerodinamik teknolojileri geliştiren, dünyaya örnek olacak öncü projeler ve Avrupa’da ses getirecek projeler üreten okullarımız ve öğrencilerimiz var.

 

Ankara’da öğrenim gören gençlerimizin % 45’ ten fazlası mesleki ve teknik eğitim veren örgün eğitim kurumlarımızda okumaktadır. İlimizde 155’i Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 46’sı özel mesleki ve teknik eğitim veren okul olmak üzere toplam 201 eğitim kurumunda yaklaşık 135 bin öğrencimiz eğitim almaktadır.

 

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarımızda okuyan öğrencilerimizin meslekleriyle ilgili uygulama yapabilmeleri, becerilerini geliştirmeleri için öğrencilerimiz sektörde hizmet veren işletmelerde uygulama yapabilmektedir. İşletmelere uygulamaya giden bu öğrencilerimizin takibi en iyi şekilde yapılmalı, uygulamalı eğitimlerin daha sağlıklı ve verimli yürütülebilmesi için ilgili işletmelerle iletişim sağlanmalıdır. Müdürlük olarak amacımız öğrencilerimizin, sektörün istediği ve onların taleplerine cevap verebilecek nitelikte yetişmesidir. Gelişmelere ayak uydurabilen, toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek kalifiye eleman yetiştirmek amacına yönelik çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir. Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz yenilikleri takip eden, örnek model oluşturacak projeler üretebilecek potansiyele sahip bireyler yetiştirme gayreti içerisindeyiz.

 

Okullarımızdan çeşitli nedenlerle ayrılan gençlerimiz var. Bizim eğitim alan ve alması gereken tek bir gencimizi bile kaybetme lüksümüz yok. Biz bir tek çocuğumuzu bile sokağa ve onun tehlikelerine bırakamayız. Mesleki eğitimi, sokağa gitme riskiyle karşı karşıya olan gençlerimiz için, bir fırsata dönüştürebiliriz. Bu nedenle okullarımızdaki rehber öğretmenlerimize ve okul yöneticilerine önemli görevler düşmektedir.

 

Bakanlığımız Endüstri Meslek, Ticaret Meslek, Sağlık Meslek, Turizm Otelcilik ve Kız Meslek Liseleri adı altında eğitim veren tüm meslek liselerini Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olmak üzere tek bir isim altında birleştirdi ve okullarımız eğitimlerini aynı şekilde vermeye devam etti. Bizim her bir yerleşim alanına her türden meslek lisesini açmamız mümkün değil. Bir endüstri meslek lisesinde ticaret meslek liselerinin bölümlerini de açabilmeliyiz. Meslek liselerimizde alan ve dallarda çeşitliliğe gitmeli ve öğrencilerimize okullarımızda farklı alanlarda eğitim alabilme fırsatını sağlayabilmeliyiz. Çünkü Bakanlığımızın bu değişikliği yaparken amacı sadece okullarımızı tek bir isim altında toplamak ve okullardaki tabelaları değiştirmek değildi.

 

Özellikle kız meslek liseleri türünde eğitim veren okul müdürlerinden bir isteğimiz var. Geleneksel el sanatlarımızı işleyen, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimizin eğitimini veren bölümlerimizin kapatılmamasını sağlamaları, onların bizler için değerli olduğunu ayrıca geçmişimizle var olan kültürel bir birikimin bize mirası olduğunu, hatırlarında tutarak çalışmalarına yön vermelerini istiyoruz.” dedi.

 

Milli Eğitim Müdürü Bozkurt panele katılım sağlayan tüm panelistlere ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

 

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel DüzenlediAnkara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel DüzenlediAnkara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel DüzenlediAnkara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel DüzenlediAnkara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel DüzenlediAnkara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel DüzenlediAnkara Milli Eğitim Müdürlüğü Meslek Seçimi ve Mesleki Eğitimde Yönlendirme Konulu Panel Düzenledi

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.