ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SINAİ MÜLKİYET FARKINDALIK SEMİNERİ DÜZENLEDİ

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SINAİ MÜLKİYET FARKINDALIK SEMİNERİ DÜZENLEDİ

        Müdürlüğümüzce "Sınai Mülkiyet Hakları (Patent, Faydalı Model ve Tasarım) Semineri" düzenlendi. Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını Ankara İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR yaptı. Akpınar konuşmasında: "2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Bakanlığımız tarafından "Patent, Faydalı Model ve Tasarım Yılı" olarak belirlenmiştir. Müdürlüğümüz bu kapsamda etkin çalışmalarına hız vermiş; 2018-2019 ders yılında Türkiye Patent ve Marka Kurumu'na ilimizden yapılan kurumsal başvuru sayısı 1 iken, içinde bulunduğumuz ders yılında ise an itibariyle patent, faydalı model ve tasarım başlıklarında 25 kurumsal başvuru yapılmıştır. Bu sonucu elde etmemizde, Türk Patent ile işbirliği yapmamızın, mesleki ve teknik okullarımızda görevli teknik müdür yardımcıları ve alan şefleri için, kurum uzmanlarının eğitim görevlisi olduğu "Patent, Faydalı Model ve Tasarım Başvurusu ve Başvuru Süreçleri" konulu eğitimler düzenlememizin büyük etkisi oldu." dedi. Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR konuşmasının sonunda; Türk Patent yetkililerine ve okullarda bu meseleye özverili yaklaşım geliştiren okul yöneticilerine teşekkür ederek bu başarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

        Seminerde Türk Patent Yenilik ve Tanıtım Daire Başkanı Sayın Salih KOCA da açıklamalarda bulundu. Koca yaptığı konuşmada; patent, marka, faydalı model kavramlarının doğru anlaşılmasının öneminden yola çıkarak bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürülen işbirliği sürecinin önemini vurguladı. 

        Türk Patent ve Marka Kurumu yetkililerinin de katıldığı programda Ankara İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR'a Müdür Yardımcımız Sayın Bedri EKŞİ de eşlik ettiler. Seminerde Türkiye Patent ve Marka Kurumu Hukuk Müşavirliği Avukatı Osman Umut KARACA sınai mülkiyet hakları, patent ve buluş süreçlerinin hukukî boyutu konularında, Sınai Mülkiyet Uzmanları Hayri ÖZÖZTÜRK marka; Oğuzhan AKSOY da patent konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

        Semineri takiben Sayın Turan AKPINAR ve beraberindekiler Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Uçak Teknolojileri ve Motorlu Araçlar atölyelerinde incelemelerde bulunup çalışmalar hakkında okul yöneticilerinden bilgi aldılar.

23-01-202023-01-202023-01-2020

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.