ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Ankara Bilim Hareketi Projesi” yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Başladı

“Ankara Bilim Hareketi Projesi” yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Başladı

“Ankara Bilim Hareketi Projesi’ ve “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği” 27 Mayıs 2015 tarihinde saat 09.30’da MEB Şura Salonu bahçesinde Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt tarafından yapılan proje açılışıyla başladı.

 

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması, bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için öğrenme isteklerinin arttırılmasını amaçlayan ve “ Ankara Bilim Hareketi’nin desteklediği bir programdır.

 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar- Ge birimi yetkilileri, bu program kapsamında bilime ilgi duyma potansiyeli olan kişilerin; bilimi eğlenceye dönüştürmeyi amaçladıklarını belirtti. Bu amaçla sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuvar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler vb. etkinlikler yoluyla temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanmasının yanı sıra merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin arttırılmasını hedeflediklerini söyledi.

 

Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, kendisine yöneltilen: “Neden böyle bir proje?” sorusuna: “Biz; ‘eğitimin, öğrenmenin yeri, zamanı ve yaşı olmaz’ diyoruz. Bu bakış açısıyla okullarımızı eğlenceli yaşam merkezlerine dönüştürmeye gayret ediyoruz. Çocuklarımızın okullarını, yetenek ve becerilerini ortaya çıkartacak ya da geliştirecek aktivitelere yer verilen mekânlara dönüştürür ve onların da öyle görmelerini sağlarsak gelişimin ve değişimin daha kolay gerçekleşeceğine inanıyoruz.

 

Bilindiği gibi bilimsel gezi ve sergilerde genellikle katılımcılardan ziyade proje sahibi deney ve uygulamaları yapmaktadır. Katılımcılar sadece sergi boyutunda kalmakta ve bilimsel deney ve çalışmaları yapma imkânı bulamamaktadır. Ancak “Ankara Bilim Hareketi”  bu anlamda farklı bir yaklaşım ortaya koyarak, şenliği ziyaret eden katılımcıların istedikleri bilimsel deneyleri, çalışmaları uygulamalı olarak yapabilecekleri, fark yaratacak önemli bir etkinlik olarak benzeri olan diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Ziyaretçilere böyle bir imkân sunabileceğimiz için ‘Ankara Bilim Hareketi Projesi’ni hayata geçirelim istedik.” şeklinde cevap verdi.

 

Sergi açılışından sonra Bozkurt ve beraberindekiler,  atölyelerde ziyaretçilere deneyleri büyük bir keyif ve heyecanla anlatan öğrencileri dikkatle dinlediler.  Deneylerin katılımcılar tarafından yapılabildiği atölyeleri ziyaret ederek deneyleri proje sahipleriyle birlikte yaptılar. Erol Bozkurt, bilim dünyasındaki bu eğlenceli yolculuğu katılımcılarla sohbet ederek ve fotoğraf çektirerek tamamladı.

 

Ankara Bilim Hareketi Proje Sergisi ve Bilim Şenliği atölyeleri 27- 28 Mayıs 2015 tarihlerinde açık olacak; bilim meraklıları ve ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

 

Ankara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği BaşladıAnkara Bilim Hareketi Projesi yle Bilim Şenliğe Dönüşüyor: TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Başladı

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.