ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI PROGRAMI "BOZKIRIN BİLGESİ CENGİZ AYTMATOV" TEMASIYLA ANKARA'DA YAPILDI

ANADOLU MEKTEBİ YAZAR OKUMALARI PROGRAMI

 

Ankara Atatürk Lisesi'nde gerçekleştirilen programa Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanı ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı  Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ, Milli Eğitim Eski Bakanı Vehbi DİNÇERLER,  Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halis Yunus ERSÖZ, Manisa Milletvekili Hüseyin TANRIVERDİ, Vali Yardımcısı Ali SÖZEN, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir GÜL Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Meral ALTINKAYA, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim TÜZER, Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek ÖMÜRALİYEV,  Türk Ocakları  Şeref Genel Başkanı Nuri GÜRGÜR  ve Milli Eğitim Müdürümüz  Turan AKPINAR katıldılar.

2012 yılında Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanımız Prof. Dr. Sayın Sami Güçlü 'nün Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik bir öğrenci grubu ile başlattığı okuma faaliyeti bugün Anadolu Mektebi olarak Türkiye'nin birçok ilinde ve okulunda genişleyerek sürdürülmektedir. Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu ve Sezai Karakoç'un seçilmiş eserleri ile başlayan proje, 2016 yılında 7. yazar olarak belirlenen Mehmet Akif üzerine okumalar ile genişlemiş ve bu yazarlara her yıl bir yenisi daha eklenmiştir. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde de  düzenlenen programın bu yılki konusu "BOZKIRIN BİLGESİ CENGİZ AYTMATOV" olarak belirlenmiştir.

Programda bir selamlama konuşması yapan Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR düşüncelerini "Çocuklarımıza kim olduklarını öğretmek zorundayız.  Kültürünü tanıyan ve seven bir nesil, bu varlığı geliştirmek için mücadele edecek; kimliğini başkalarının gözüyle değil kendi gözüyle görecektir. Bir milleti millet yapan onun kültürel hafızasıdır. Hafızasını kaybeden toplumlar köksüz bir ağaç gibidir.  Milli hafızayı gelecek kuşaklara aktaran en önemli kişiler, yaşadığı topraktan beslenmiş yazar ve şairlerdir. İşte bu sebeplerle gençlerimizin Türk edebiyatını okumaları çok önemlidir." şeklinde ifade etti.

Programda Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi öğrencisi  Pelinsu BOZKUŞ, Demetevler Kız Anadolu  İmam  Hatip Lisesi öğrencisi Tahira   AZMAT, Sincan Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin ATINTAŞ, Mehmet Emin Rasulzade Anadolu Lisesi öğrencisi Aybike OROZOBAYEV panelist olarak Cengiz Aytmatov'u ve eserlerini çeşitli yönleriyle ele alıp değerlendirmelerini sundular.  

Panele katılan öğrencilerimizin konuşmalarının ardından Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı  Sayın Halis Yunus  ERSÖZ  yaptığı değerlendirme konuşmasında "Gençliğe önem veriyoruz ve bu sunum imkânlarını gençliğe vermeyi çok önemli buluyoruz." dedi.

Programda kürsüye davet edilerek düşüncelerini paylaşan Milli Eğitim Eski Bakanı Vehbi DİNÇERLER ve Kırgızistan Büyükelçisi Sayın Kubanıçbek ÖMÜRALİYEV de bu programların Türk dünyası ve Türk kültürü için önemini ve değerini vurgularken bu projede emeği geçenlere teşekkürlerini ifade ettiler.

Program Türk Dünyası Müzik Topluluğu  Sanatçısı İrfan GÜRDAL'ın Türk dünyasından seslendirdiği  eserlerle sona erdi.

20-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-202020-02-2020

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.