ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Seminerleri Başladı

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Seminerleri Başladı

Türkiye geneli Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri açılış programı Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcının teşrifleriyle Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığımızın Türkiye genelinde 81 ilde başlattığı aday öğretmen yetiştirme sürecinde aday öğretmenlere rehberlik edip mesleğin inceliklerini gösterecek olan danışman öğretmenlerin eğitimi seminerlerine Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Sayın Semih Aktekin, Milli Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü üst düzey yetkilileri ve danışman öğretmenler katıldı.

 

Türkiye genelinde 30 bin öğretmen adayına eğitim verecek, yönlendirmede bulunacak, rehberlik edecek danışman öğretmenlerin bugün itibarıyla Türkiye´nin her yerinde seminer çalışmalarına aynı saatte başladığını bildiren Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı: "Bu aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığı olarak ne büyük ve idealist bir camia olduğumuzun da göstergesidir." dedi. 

 

Kıdemli öğretmenler için de bereketli bir süreç başlıyor.

Danışman öğretmenlerin, genç öğretmenler ile mesleğe adım attıkları günlerin heyecanını tekrar yaşayacaklarını dile getiren Sayın Bakanımız, “Belki yılların verdiği alışkanlıklarla birtakım özelliklerimizi tekrar canlandırma fırsatını da bu vesileyle bizler de bulacağız. Onun için bu süreci biz sadece aday öğretmenlere yönelik bir süreç olarak görmüyor, aynı zamanda kıdemli öğretmen arkadaşlarımız için de çok değerli, verimli ve bereketli bir süreç olarak görüyoruz.” dedi.

 

Öğretmenlik aynı zamanda bir sanattır.

"İnsan insan gölgesinde, özellikle öğretmen de öğretmen gölgesinde yetişir." diyen Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı konuşmasının devamında: “Öğretmenlik sadece bilgiyle yapılan bir iş değil, öğretmenlik aynı zamanda bir sanat ve bu sanat da ustaların yanında öğrenilir. Sizler de yıllarını bu mesleğe vermiş usta öğretmenler, usta rehberler olarak genç arkadaşlarımıza mesleğimizin inceliklerini, güzelliklerini ve aynı zamanda da bazı zorluklarını tanıtma imkânını bulacaksınız. Sizin yanınızda bu arkadaşlarımız, mesleğin inceliklerini öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda ‘bir öğretmen duruşu’ kazanacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmeni, okulu, öğrenciyi merkeze alan çalışmalarımızın çok önemli bir halkasını böylece birlikte gerçekleştirmiş olacağız.” dedi. 

 

Bu seminerin dostlar alışverişte görsün türünden bir hizmet içi seminer çalışması olmadığını özellikle vurgulamak istiyorum, diyen Sayın Bakanımız: "Bu süreç, genç öğretmen adaylarımız için gerçekten kritik bir süreç çünkü onlar, bu süreçte içine girdikleri büyük Maarif camiasını ve bu camiaya yön veren ilkeleri tanıyacaklar. Burada da size büyük görev düşüyor. Ben bu görevi hakkıyla yerine getireceğinizden, gönüllülük esasıyla başladığınız bu çalışmalarda gerçekten genç öğretmen arkadaşlarımıza çok önemli değerler kazandıracağınızdan eminim. Tekrar gayretleriniz, heyecanınız ve katkılarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Milli Eğitim Müdürü Sayın Erol Bozkurt konuşmalarında: “Ankara’yı tercih eden 1838 aday öğretmenimizin yetiştirilmesine katkı sağlayacak danışman öğretmenlerimizin eğitimi için bugün 10 farklı salonda seminerlerimiz başladı. Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Seminerleri için ilk etapta ilimizde 2200 danışman öğretmen yetiştirecek ve sistem üzerinden aday öğretmenlerimizin tercihleri doğrultusunda okullarını belirleyeceğiz.” dedi ve Milli Eğitim Bakanlığının aday öğretmen yetiştirme sürecini çok önemsediğini ve bu seminerlerden sonra okul müdürlerini de seminere alarak konunun önemini kavratmak istediklerini belirtti.

 

Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde açılışı başlatılan “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci Danışman Öğretmen Eğitimi Semineri” programları kapsamında Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt ve beraberindeki heyet diğer eğitim salonlarını da ziyaret etti.

 

23-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-201623-02-2016

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.