ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ADALET BAKANI SAYIN ABDÜLHAMİT GÜL'DEN ÖĞRENCİLERE "HUKUK VE ADALET" DERSİ

ADALET BAKANI SAYIN ABDÜLHAMİT GÜL'DEN ÖĞRENCİLERE

         Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit GÜL ortaokul öğrencilerine "Hukuk ve Adalet" dersi verdi. Eryaman Kooperatifler Birliği Ortakulu 8-H sınıfında gerçekleşen derse Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, Ankara Valimiz Sayın Vasip ŞAHİN, Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem GENÇOĞLU, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Turan AKPINAR, Etimesgut Kaymakamı Sayın İzzettin SEVGİLİ, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Göktan METO ve Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ayfer YILDIRIM da katıldı.

         Öğrencilere hak, hukuk ve adalet kavramları hakkında bilgi veren, öğrencilerin sorularını yanıtlayan Bakan GÜL, adaletin işleyişi hakkında öğrencileri bilgilendirdi ve öğrencilere hâkim, savcı ve avukatların görevleri hakkında sorular yöneltti. Öğrencilere ileride yapmak istedikleri mesleği soran Sayın GÜL hukuk ve adaletin yaş veya meslekten bağımsız olarak herkese, her yerde ve her zaman gerekli olduğunu belirtti.

         Hukuk ve adalet duygusunun genç yaşlarda oturmasının önemine dikkati çeken ve "hukuk ve adalet" kavramlarının ne olduğuna ilişkin öğrencilerin görüşlerini alan Bakan GÜL; "Tüm ilişkilerin temelinde kişiden kişiye değişmeyen ve herkeste bulunan haklar vardır. O haklara saygılı olma sorumluluğuna sahibiz ve sahip olmalıyız. Hukuk ve Adalet dersini de bu ilişkilerin belirlenmesi, kendimize ve yolumuza bir ışık olması adına çok önemli bir başlık olduğu için Milli Eğitim Bakanlığımız planına, programına aldı ve sizin gibi gençlerin Hukuk ve Adalet dersini seçmesine imkân tanıdı. İster mühendis, ister avukat, ister öğretmen, ister iş adamı olun her şeyin başı hukuk ve adalet." dedi.

          Bakan Gül, Hukuk ve Adalet dersi için bu yıl hazırlanan kitabın da çok güzel olduğunun altını çizerek, Bakan SELÇUK'a teşekkürlerini iletti.

         Bakan GÜL'den sonra konuşan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK öğrencilere sınıf içi hukuku sordu ve anlattı. "Devletteki, toplumdaki hukuktan bahsettiniz. Peki; okulun, sınıfın içerisindeki hukuk nedir?" diye soran Sayın SELÇUK, bir öğrencinin okulda eşyalara, sıralara, duvarlara zarar vermemenin, kantinde sıra beklemenin de hukuk ve adalet kavramları içerisine girdiğini anlatması üzerine öğrenciyi tebrik etti ve bunların mutlaka yapılması gereken davranışlar olduğunu dile getirdi ve öğrencilerin sıralarında bulunan kitaplar üzerinden hukuk ve adalet kavramlarına ilişkin örnekler verdi.

         2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren 6'ncı ve 7'nci, 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla da 8'inci sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan Hukuk ve Adalet dersini geçen yıl 126 bin 847 öğrenci tercih etti. Milli Eğitim ve Adalet Bakanlıklarının ortak çalışmasıyla 2018'de yenilenen Hukuk ve Adalet dersi kitabı 4 ünite ve toplam 32 bölümden oluşuyor. Kitapta ele alınan konular etkin bir anlatım için görsel unsurlarla destekleniyor. Program iki bakanın öğrencilerle toplu fotoğraf çektirmesiyle son buldu. 

11-09-201911-09-201911-09-201911-09-2019

Emniyet Mahallesi Gazeteci Yazar Muammer Yaşar Bostancı Caddesi MEB Beşevler Kampüsü Bina No 6 İ Blok Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.