Haberler “PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM” GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ

“PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM” GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ

28 Mart 2013 Perşembe günü Ankara İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında “Pabucu Yarım Çık Dışarıya Oynayalım” Geleneksel Çocuk Oyunları Projesi Vali Yardımcısı Kemal Karadağ ve İl Millî Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan’ın katılımı ile başladı. 

 

           Mamak Şehit Cihan Yıldız İlkokulu Spor Salonu’nda projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Kemal Karadağ, teknolojinin getirdiği imkanlardan istifade ederken “Bizi biz yapan” değerleri korumamız gerektiğini belirterek “Bu proje ile millî kültürümüzün unutulan değerleri tekrar hayat bulacaktır” dedi.

           İl Millî Eğitim Müdürü Aydoğan da eski kuşakların çok şanslı bir çocukluk yaşadığını belirterek, unutulan bu oyunların tekrar hatırlatılmasında emeği geçenlere teşekkür etti ve oyunların geleneksel hale dönüşmesi temennisinde bulundu.

           Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Faruk Araboğa‘nın proje hakkında bilgi sunmasının ardından ilkokul öğrencilerinin “Yağ Satarım Bal Satarım”, “Tombik Gösterisi”, “Mendil Kapmaca”, “Topaç Çevirme” ve “Yakantop Gösterisi” davetliler tarafından ilgiyle izlendi.

           Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Aydoğan’ın yanı sıra Koordinatör Müdür Yardımcısı Mustafa Aydın, Müdür Yardımcısı Sabri İşgör, Şube Müdürleri Mehmet Tekin, Ömer Özen ve Mamak İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Durlanık da katıldılar.

PROJENİN KAPSAMI VE AMACI

           Pabucu Yarım Çık Dışarıya Oynayalım Projesi “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında 2012-2013 Eğitim öğretim yılında Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği ile yapılan protokol çerçevesinde 9 merkez ilçede, tüm ilk ve ortaokullarda 2. 3. 4. ve 5. sınıflarda uygulanacaktır. Proje kapsamında 2. Sınıflarda “Yağ Satarım Bal Satarım”, 3. Sınıflarda “Mendil Kapmaca”, 4. Sınıflarda “Tombik” ve 5 sınıflarda “Yakan Top” oyunu belirlenen kurallar çerçevesinde müsabaka şeklinde oynanmaktadır.

           Proje ile gelenekseli yenileyerek korumak, çocuklarımızı oyun yolu ile eğitmek ve çocuğun gözünde okulu oyun okulu yapmak,  ilkokullarda takım sporu anlayışının geliştirilerek çocuklarımıza erken yaşta spor ve beden kültürü bilincinin verilmesi ile ilgili çalışmaları arttırmak ve teknolojinin zararlı yönlerine karşı bir alternatif üretmek amaçlanmaktadır.

 

PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİPABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ

 Yayın:29.03.2013 - Güncelleme:29.03.2013 - 10:34 - Görüntülenme:2141