ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öyküleriyle Türkülerimiz Etkinliğinde Ödüller Sahiplerini Buldu

Ankara Millî Eğitim Müdürlüğünün, kültür hazinemizin en önemli unsurlarından biri olan türküleri öğrencilerimizle buluşturmak ve onlarda millî bilinç oluşturmak amacıyla Ankara’da ilk kez düzenlediği “Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllerine kavuştu.
Öyküleriyle Türkülerimiz Etkinliğinde Ödüller Sahiplerini Buldu

MEB Şûra Salonunda yapılan ve coşkunun hiç eksilmediği ödül törenine Ankara Millî Eğitim Müdürü M. Tayyip Kahyaoğlu, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Değerleri olan, milli manevi değerlerle kuşanmış nesiller yetiştirmek istediklerini ifade eden Ankara Millî Eğitim Müdürü M. Tayyip Kahyaoğlu: “ Öğrencilerimizin akademik başarılarını yükseltmenin yanında mutlaka ama mutlaka kültürümüze, değerlerimize bağlı bir nesil de yetiştirmek istiyoruz. Unutulmamalıdır ki bir milleti ayakta tutan en önemli unsur kültürdür. Kültürünü, değerlerini kaybetmiş bir toplumun ayakta kalma şansı yoktur.

Türkülerimiz gönül dünyamıza, gönül hanemize ezgileriyle, öyküleriyle gelen her birinin anlatımında hayatımızdan, yaşanmışlıklarımızdan izler taşıyan geçmişimizdir. Türküler Anadolu insanının hayata bakışıdır. Dile getirilemeyen sevdaların, mektuba yazacak sözü kalmayanların, gayrı dayanacak gücü bulamayanların, garip kalıp yüreğine dert olanların, muhatabına söylenemeyen duyguların hepimizle paylaşılmasıdır. Yanardağ misali kabına sığmayan duyguların, acıların, özlemlerin yüreklerimizde karşılık bulması, türkülerimizi dinleyen her insanda his olarak vücut bulmasıdır. Türkülerimiz gerçektir, gerçek yaşanmışlıklardır.

Gözü yolda, gönlü darda kalanların, ya kendin gel ya da haber yolla diye yol gözleyenlerin, yaralı gönüllerin kara trenin sesini sevdiceğiyle birlikte duymak isteyenlerin, özlemini hasretini, çaresizliğini hepimiz bu türkülerde hissetmedik mi? İşte türküler Türk kültürünün, Anadolu kültürünün vazgeçilmez bir parçası. “Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışmasıyla kültürümüzün en önemli unsurlarından türkülerimize öğrencilerimiz sahip çıktı.”dedi.

Türkülere dolayısıyla kültürümüze sahip çıkılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin ise kültürel, sanatsal her türlü faaliyetin destekçisi olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini belirterek programın hazırlanmasında katkıları bulunan herkesi tebrik etti.

Gençlere türkü söylemenin ve türkünün çok yakışacağını ve türkülerimize sahip çıkmamız gerektiğini ifade eden proje mimarı ve İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya konuşmalarında: “Türkülerimiz sesimizin çıkmadığı yerde ses, nefesimizin kesildiği yerde nefes, kanatsız kaldığımızda kanadımız olmuştur. Türküler anamızın gözünden bir damla yaş olup süzülen, çocuklarımızın yüzünde tek tomurcuk çiçek olup açan daldır. Türkülerin olmadığı dallarda kuşlar cıvıldamaz, türküler yalnız kaldığımızda, efkârlandığımızda bizleri terk etmeyen en vefalı dostlarımızdır. Türküler anadır, bacıdır, kardeştir, yârdir kısacası Anadolu’dur türküler Anadolu’dur.” dedi.

“Öyküleriyle Türkülerimiz” yarışması ödül töreninde birincilikleri ilkokul kategorisinde “Çökertme” türküsüyle Pursaklar/ Azmi Ertuğrul İlkokulu öğrencileri, ortaokul kategorisinde “Bedir” türküsüyle Etimesgut/ Nurettin Ersin Ortaokulu öğrencileri ve ortaöğretim kategorisinde “Neredesin Sen” türküsüyle Pursaklar İMKB Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri elde ettiler. Birinci olan öğrencilerimiz öyküleriyle birlikte türkülerimizi sahnede en güzel şekilde icra ettiler.

Dereceye giren öğrencilere ödüllerini Ankara Millî Eğitim Müdürü M. Tayyip Kahyaoğlu, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin ve Pursaklar İlçe Millî Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz takdim etti. “Öyküleriyle Türkülerimiz” etkinliğinde desteklerini ve katkılarını esirgemeyen Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’e, Fatma Apay’a ve İhsan Öztürk’e plaketlerini Ankara Millî Eğitim Müdürü M. Tayyip Kahyaoğlu takdim etti. Program toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 


30-05-201630-05-201630-05-201630-05-201630-05-201630-05-201630-05-201630-05-201630-05-2016


MEB Beşevler Kampüsü I Blok 1.Kat Yenimahalle ANKARA - 0 312 306 86 00 / 306 86 04 / 306 86 05

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.