ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Şube Müdürleriyle “Okul Güvenliği, Servis Araçları ve Kantinlerin Denetlenmesi” Konulu Toplantı Yapıldı

Millî Eğitim Müdürü Erol Bozkurt; okul servis araçlarının, kantinlerinin ve çalışanlarının denetimi, okullarda ve çevrelerinde güvenli eğitim ortamlarının sağlanması konularını içeren gündem maddelerini değerlendirmek üzere ilçelerde görevli Şube Müdürleriyle 4. Akşam Sanat Okulu Ankara MEM Ek Bina Toplantı Salonunda bir araya geldi.
İlçe Şube Müdürleriyle “Okul Güvenliği, Servis Araçları ve Kantinlerin Denetlenmesi” Konulu Toplantı Yapıldı

 

Ankara Millî Eğitim Müdürü Bozkurt, Aralık ayında toplanacak Millî Eğitim Şurasının ana gündem maddelerinden birinin okul güvenliği olduğunu ve özellikle büyük şehirlerde üzerinde durulması gereken hususun da okula teslim edilen çocukların güvenliklerinin sağlanması olduğunu belirtti.

 

Konuşmasında: “Maalesef günümüzde sentetik uyuşturucu ve benzerlerine ulaşmak çok kolay. O zaman bizim okullarımız ve çevresinde güvenlik ağı oluşturmamız gerekir. Okul polisleri bizlere güvenliğin sağlanmasında yardımcı olmakta. İlçe Emniyet Müdürlükleriyle irtibata girerek okullarımızın kendi mahallelerinde bulunan karakollarla gerekli durumlarda irtibatını sağlamaya çalışmalıyız. Bu konuda Bakanlık, Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü de büyük bir hassasiyet göstermekte. Uyuşturucu kullanımıyla ilgili ciddi bir mücadele vermek istiyoruz. Veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerimize yönelik kılavuzlar hazırladık. 42 tane öğretmenimizi koordinatör olarak yetiştirdik. İlçe koordinatör rehber öğretmenlerini belirledik. Bu 42 tane koordinatör öğretmen, Ankara’daki 1750 tane rehber öğretmeni eğitime tabi tutacak ve onlar da kendi okulları içerisinde öncelikle öğrenci, öğretmen ve velilere zararlı maddelerle mücadele eğitimi verecekler.

 

Çocuklarımıza hayır diyebilme duygusunu yerleştirmemiz lazım. Arkadaşlarının olumsuz tekliflerine ve baskısına hayır denmesi gerektiğini öğretmemiz gerekiyor. Arkadaş grubundan dışlanma korkusu ve hayır demeyi bilmedikleri için gençlerimiz yanlış yerlere sürükleniyor. İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bizim görevimiz çocuklarımızın bu alanlara kaymasını engellemek, önleyici tedbirler alabilmek ve çocuklarımızın bu konuda bilinç seviyesini arttırmaktır. Egzersiz çalışmalarına, hafta sonu kurslarına, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere daha fazla öğrencinin dahil olmasını sağlamak ve onların başka bir uğraşla meşgul olmasını temin etmek bizim görevimizdir.

 

AR-GE’yle yürüttüğümüz ve şu an yazılımını hazırladığımız bir çalışmada okullar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Okullardaki şiddet ve risk faktörü içeren durumlarla ilgili veli, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin elektronik ortamda vereceği cevaplardan yola çıkarak hangi okullarımızın risk altında olduğunu belirleyebilmek için risk haritaları oluşturacağız. Okul ve İlçe Millî Eğitim Müdürlerinin de konuya yoğunlaşmasını sağlayarak sorun teşkil eden durumları ilgililerle paylaşıp gereken çalışmaları yapacağız.

 

Okul servis araçları ve kantinlerin denetlenmesi de güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Okul müdürleri okullarına servisle ulaşım sağlayan kaç öğrenci olduğunu ve öğrenciye hizmet veren servislerin plakalarını bilmelidir. Bu servis şoförlerinin de TC kimlik numaralarını ve GBT(Genel Bilgi Taraması)’lerini istemeli ve bu işlemlerin yürütülmesinde büyük bir hassasiyetle çalışmalıdır. Biz bu servis şoförlerini aşamalı olarak mutlaka bir dönemde bir sefer eğitime tabi tutacağız. Bu eğitimde İlçe Emniyet Müdürlükleriyle de irtibat sağlayarak öğrenciye karşı servis şoförlerinin nasıl davranması gerektiğiyle ilgili bilgilendirmeler yapılacak. Çünkü biz kendilerine teslim ettiğimiz çocuklarımızın bir takım sıkıntılar yaşamalarını istemiyoruz. Bu noktada çalışmalarımızı ve takiplerimizi yapacağız.

 

Kantinlerdeki çalışanların da denetimi en iyi şekilde yapılmalıdır. Kantin çalışanlarının da gözetim altında tutulmasını sizlerden istiyoruz.” dedi.

 

Kendisinin de çocuğu olduğunu ve servisle okula gidip geldiğini belirten Millî Eğitim Müdürü Bozkurt, tüm çalışmalarını yaparken kendi evladıma nasıl davranıyor ve davranılmasını istiyorsam; Ankara’daki 1 milyon çocuğumuza da aynı şekilde davranmayı ve davranılmasını istiyorum, sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

İlçe Şube Müdürleriyle Okul Güvenliği, Servis Araçları ve Kantinlerin Denetlenmesi Konulu Toplantı Yapıldıİlçe Şube Müdürleriyle Okul Güvenliği, Servis Araçları ve Kantinlerin Denetlenmesi Konulu Toplantı Yapıldıİlçe Şube Müdürleriyle Okul Güvenliği, Servis Araçları ve Kantinlerin Denetlenmesi Konulu Toplantı Yapıldıİlçe Şube Müdürleriyle Okul Güvenliği, Servis Araçları ve Kantinlerin Denetlenmesi Konulu Toplantı Yapıldı

MEB Beşevler Kampüsü I Blok Yenimahalle ozelkalem06meb.gov.tr - 0 312 212 66 40 0 312 212 66 41 0 312 212 66 42 0 312 212 66 44

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.