Haberler Çocuk Dostu Şehir ‘Ankara’

Çocuk Dostu Şehir ‘Ankara’

Ankara Valiliği tarafından başlatılan, koordinasyon ve sekreteryası  Ankara Millî Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen “Çocuk Dostu Şehir Projesi”  kapsamında oluşturulan Çocuk Dostu İl Meclisi 3. Dönem 1. Toplantısı 20 Kasım 2013 Çarşamba günü İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda yapıldı. 

 

Toplantıya Ankara Vali Yardımcısı Kemal Karadağ, Ankara Millî Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan, İl Genel Meclisi Başkanı, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Gülçin Uysal, Ankara’da çocuğa hizmet veren diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğretmenler, yetkililer ve ilimiz ilçelerinden çocuk meclisine seçilen engellilerin de aralarında bulunduğu 121 meclis üyesi ile bu kapsamda düzenlenen yarışmalarda dereceye giren 20 öğrenci katıldı.

 

Çocuk Dostu İl Meclisi Başkan ve üyeleri Ankara Valisi Alâaddin Yüksel’i makamında ziyaret etti.  

 

Yapılan bu çalışmaya çok önem verdiğini ifade eden Vali Yüksel, “Çocuk haklarının, insan haklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu; Birleşmiş Milletlerin düzenlediği Çocuklar İçin Özel Bir Dünya Zirvesi’nde çocuklar arasında ayrımcılık yapmama, çocuğun yüksek yararını gözetme, yaşama ve gelişme hakkı ile çocukların görüşlerine saygı ilkelerini esas aldığını”  ve “Ankara’nın ulusal ve uluslararası rekabet unsurlarını belirlemede şehrin dinamiklerinin göz önüne alınması gerektiğini” belirterek,  “Nüfusunun %23´ünü çocukların oluşturduğu Ankara’da ulusal ve uluslararası nitelikte rekabet pozisyonları belirlenirken çocuklar göz ardı edilemez.” dedi.

 

“Kenti çocuklarla yönetirsek, çok daha başarılı çok daha rasyonel işler yapacağımıza eminim. Ben çocuklara inanıyorum, güveniyorum.” sözleriyle çocuklara olan inancını dile getiren Yüksel ziyaretçilerine Valilik binasını da gezdirdi.

 

Çocuk Dostu İl Meclisi Toplantısında 3. Dönem Başkanı seçilen, Kazan İlçesi   İbrahim Bitik Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Nisanur Genç, 2. Dönem Başkanı Melikşah Alican’dan görevini devraldı. Proje kapsamında sağlık, trafik, kent ve çevre komisyonu raporları okundu ve bu yıl ilk kez düzenlenen "Çocuk Dostu Şehir" temalı afiş, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren ilk ve ortaokul öğrencilerine ödülleri verildi.

 

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARAÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA

 

 Yayın:25.11.2013 - Güncelleme:25.11.2013 - 10:52 - Görüntülenme:985