T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
ANKARA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Ana Sayfa  Haberler  Altındağ´daki 11 Ana Okulu İle Mahir İz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Açılışı Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı Tarafından Yapıldı
Altındağ´daki 11 Ana Okulu İle Mahir İz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Açılışı Millî Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı Tarafından Yapıldı Yayın tarihi: 18.09.2013 - 10:42 - Görüntülenme Sayısı: 1526

Millî Eğitim Bakanı Avcı: "Okul öncesi eğitim ve bakım hizmetlerine erişimdeki artış, dolaylı olarak kadın istihdamına da olumlu yansıyor ve yoksullukla mücadelede önemli bir adım teşkil ediyor. Bu nedenle erken çocukluk eğitimini ve bu projemizi çok önemsiyoruz"

 

          Okul öncesi eğitim dönemine yapılan bir birimlik yatırımın ülke ekonomisine 17 kat geri dönüş sağladığını hatırlatmak ve bütün yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerine birlikte çalışmamız adına ciddi sorumluluklar düştüğünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum"

 

          Bakan Avcı, Altındağ Belediyesi tarafından yaptırılan 11 anaokulunun açılış töreninde, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki´ye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

          İnsana yapılan yatırımların en önemli basamaklarından birinin eğitim olduğunu belirten Bakan Avcı, "Bunun ilk adımı erken çocukluk eğitimi. Altındağ Belediyesi´nin, insanın gelişimindeki en kritik devreye, erken çocukluk dönemine, özellikle dezavantajlı çocuklarımızın hayata akranları ile eşit koşullarda başlayacak olmaları bakımından yaptıkları büyük öneme sahip" diye konuştu.

 

          Türkiye´de 23 bin 556 kurumda 953 bin 209 çocuğun erken çocukluk eğitiminden yararlandığını ifade eden Bakan Avcı, erken çocukluk dönemindeki okullaşma oranının son 3 yılda yüzde 38,5´ten yüzde 64,5´e yükseldiğini dile getirdi. Bakan Avcı, "Nihai amacımız, erken çocukluk çağındaki bütün çocuklarımızın kaliteli bir okul öncesi eğitimine erişimini sağlamaktır. Bu yüksek hedeflere giden yolda sahip olduğumuz kaynakları en etkin şekilde kullanmayı maddi ve manevi bir mesuliyet olarak görüyoruz" ifadesini kullandı.

 

          Bakan Avcı, belediyelerin, bulundukları yerlerin özelliklerini ve önceliklerini dikkate alarak, kurumsal kapasite ve çocukların ihtiyaçları doğrultusunda, toplum temelli erken çocukluk hizmeti modelleri oluşturarak çocukların ve ülkenin geleceğine büyük katkılar sağladığına işaret ederek, şöyle konuştu:

 

          "Okul öncesi eğitim ve bakım hizmetlerine erişimdeki artış, dolaylı olarak kadın istihdamına da olumlu yansıyor ve yoksullukla mücadelede önemli bir adım teşkil ediyor. Bu nedenle erken çocukluk eğitimini ve bu projemizi çok önemsiyoruz. Okul öncesi eğitim dönemine yapılan bir birimlik yatırımın ülke ekonomisine 17 kat geri dönüş sağladığını hatırlatmak ve bütün yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerine birlikte çalışmamız adına ciddi sorumluluklar düştüğünü bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı olarak yapılan her çalışmada onların desteğini her zaman yanımızda hissettik. Bundan sonra da artarak böyle olacağına inancım tamdır. Türkiye´de önümüzdeki yıllarda bütün çağ nüfusu çocuklarımızın okul öncesi eğitimden yararlanması için gerekli bütün çalışmaları yaptık, yapıyoruz. Getirisi bu kadar önemli olan bir eğitimden hiçbir çocuğumuzu mahrum bırakmayı göze alamayız."

 

          Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ise törende yaptığı konuşmada Ankara’da eğitim alanında yapılan yatırımlarla Türkiye ortalamasının üzerinde olduğuna işaret ederken, Ankara Millî Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan Ankara’da son 10 yılda eğitime yapılan yatırımla çocukların eğitime erişimi konusunda eksik kalmadığına dikkat çekerek, eğitime verdiği destek ve işbirliğinden dolayı Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki’ye teşekkür etti. Tiryaki ise yaptığı konuşmada; eğitime yapılan katkıyı belediyenin aslî görevi olarak gördüklerini, bu vizyon çerçevesinde söz verilen 20 anaokulunun yanı sıra 32 derslikli bir okulu Mayıs ayında teslim edeceklerini duyurarak, okulların fiziki koşullarının düzeltilmesi, spor ve kültür faaliyetleri yapacakları salonlara kavuşturulması için özveriyle çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. 

 

ÇOCUKLARA OYUNCAK HEDİYE ETTİ


          Bakan Avcı, konuşmaların ardından Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki´ye plaket verdi ve kalem hediye etti. Artık törenlerde plaket vermeme yönünde karar aldıklarını dile getiren Bakan Avcı, "Ancak arkadaşlarımız o kadar heyecanlanmışlar ki Tiryaki´nin hizmetlerinden, plaket hazırlamışlar" dedi.

 

          Bakan Avcı, törenin ardından kurdele keserek anaokulunun açılışını yaptı. Daha sonra anaokulunu gezen Bakan Avcı, çocuklara oyuncak hediye etti. Çocuklarla ve öğretmenlerle sohbet eden Bakan Avcı, çocukların oyuncakların paketlerini açmalarına yardım etti, onlarla oyun oynadı.

 

MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ TÖRENLE AÇILDI


          Anaokullarının açılış törenin ardından İl Özel İdaresi tarafından Hacılar Mahallesi’nde yaptırılan Mahir İz Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne geçen Millî Eğitim Bakanı Avcı beraberindekilerle birlikte kurdele keserek okulunun açılışını gerçekleştirdi. Öğrenci ve öğretmenleri selamlayan Avcı, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek, yönetici, öğretmen ve öğrencilere başarı diledi. 

 

ALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDIALTINDAĞDAKİ 11 ANA OKULU İLE MAHİR İZ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİNİN AÇILIŞI MİLLİ EĞİTİM BAKANI SAYIN NABİ AVCI TARAFINDAN YAPILDI