Haber13.12.2012 -  Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşam Projesi kapsamında yapılacak iş ve işlemler

 

TC

Ankara Valiliği

Milli Eğitim Müdürlüğü

Fiziksel Aktivite ve Sağlıklı Yaşam Projesi Kapsamında Yapılacak İş ve İşlemler

 


1.       İlkokullarda (1.2.3.4. Sınıflar) sınıf öğretmenleri marifeti ile öğrencilerin sadece boy ve kilo ölçümleri alınarak belirtilen web adresine girilecektir.

 

2.       Ortaokullar ve Liselerde Boy, Kilo, Esneklik Testi, Mekik Testi, Şınav Testi, 20m Mekik koşusu testi uygulanarak değerler girilecektir.

 

3.       20 metre mekik koşusu testi, oluşabilecek muhtemel riskleri önlemek amacı ile sağlık raporu alınarak yapılacaktır. Bu teste kalpte ritim bozukluğu, üfürüm, astım, bronşit ya da teste girmesine engel teşkil edecek v.s hastalığı olan öğrenciler alınmayacaklardır.

 

4.       Ölçüm sonuçları http://ankara.meb.gov.tr adresinden > Yürütülen Çalışmalar > Fiziksel Aktivite Projesi butonundan girilecektir.

 

5.       Okul müdürlükleri iletişim bilgi sistemi şifreleri ve kullanıcı adı ile giriş yaparak, her öğretmene ayrı bir şifre verecektir. Öğretmen kendi şifresi ile hangi sınıfların derslerine giriyorsa o sınıfları kaydedecek ve veri girişlerini yapacaktır.

 

6.       Proje için gerekli tüm bilgi, belge ve dokümanlar “http://ankara.meb.gov.tr  > Bölümler > Beden Eğitimi ve Spor Bölümü > Fiziksel Aktivite Projesi” adresinden temin edilecektir. Ölçümü yapılan öğrencilere verilecek antrenman programları da bu adreste mevcuttur.

 

7.       Ölçü ve tartının standart olması için, Okul Aile Birliği ya da Spor Kulübü (aidat-bağış) yoluyla yada sponsorlar vasıtasıyla okula “Kilo ve Boy Ölçer”  aleti temin edilebilecektir.

 

8.       İlk ölçümlerin sonuçları 14 Ocak 2013 tarihine kadar   sonuçları  http://ankara.meb.gov.tr adresinden > Yürütülen Çalışmalar > Fiziksel Aktivite Projesi adresine girilecektir.

 

9.       Öğrencilere belirtilen adresteki antrenman programları verilerek, fiziksel aktiviteyi hayatlarında aktif hale getirmeleri sağlanacaktır. Ayrıca veliye hitaben yazılan mektuplarında veliye gönderimi sağlanacaktır.

 

10.   İkinci ölçümler 1 Nisan 2013 tarihinde başlayacaktır. Ölçüm sonuçları en geç  3 Mayıs 2013 tarihinde sonuçları http://ankara.meb.gov.tr adresinden > Yürütülen Çalışmalar > Fiziksel Aktivite Projesi adresine girilecektir.

 

11.   İki ölçüm arasında görülen değişiklikler, bir rapor halinde 31 Mayıs 2013 tarihine kadar bedenegitimi06@meb.gov.tr   adresine gönderilecektir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                  Beden Eğitimi Spor ve Protokol Bölümü