Haber23.05.2012 -  DEVLET ERKÂNI, ENGELLİLERİN YANINDAYDI…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve Ankara Millî Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan, 22 Mayıs Salı günü Altındağ Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu ve Özel Eğitim Meslek Lisesini ziyaret ettiler. Ziyarette Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç.Dr. Hakan Sarı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Vali Yardımcısı Kemal Karadağ, Altındağ Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, Okul Müdür ve yardımcıları,  Okul Aile Birliği Üyeleri ile veliler hazır bulundular.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, velilere yönelik yaptığı konuşmasında; sosyal devlet olarak en temel amaçlarının; engelli tüm çocukları eğitim imkânlarına kavuşturarak, mevcut eğitim imkânlarını geliştirmek olduğunu söyledi. Şahin, bunun için Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ÖSYM ile birlikte çalıştıklarını, son iki yıl içerisinde 55 bin engelli kişiyi kamu ve özel sektörde işe yerleştirdiklerini açıkladı. Dünyada ilk kez kullanılacak bir model denediklerini; engellileri göz önüne alarak sınav sistemini değiştirme çalışmaları yaptıklarını, bu yeni sistemi önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyledi. Engelli öğrencilerin kapasitelerine göre yönlendirilerek, kendilerine uygun işlere yerleştirileceklerini açıklayan Şahin, velilere  “Amacımız sizin yanınızda olup, yaşamınızı daha mutlu ve huzurlu hâle getirmek bu zorlu sınavınızda yardımcı olmaktır.” dedi.

 

Ankara Valisi Alâaddin Yüksel, “Engelli çocukların eğitimi sosyal devletlerin aslî görevidir. Şimdi artık sosyal politikaları belirleyen bir Bakanımız var. Çocuklarımız eğitilerek istihdamı sağlanacak, böylelikle yavrularımız toplumla kaynaştırılacaktır. Engellilerle ilgili bir veri hazırlama çalışmaları içerisindeyiz. Ancak Ankara’ya son bir yılda alınan göçten dolayı, engelli sayısı tespit edilememiştir. Bu konu bizim önceliklerimiz arasındadır. Ankara ve Türkiye’ ye örnek olacak bir okul yaptırmak konusunda kararlıyız. “ açıklamalarında bulundu.

 

Ankara Millî Eğitim Müdürü Kâmil Aydoğan ise konuşmasında, ”Sayın Millî Eğitim Bakanımızın talimatları ile 2012-13 eğitim-öğretim yılında Serebral Palsili çocuklarımız için bir okulun arsasını temin ederek, teklifini yapıyoruz.  Bu okul binasının yenilenmesi konusunda Sayın Valimizin de desteği ile birlikte gerekli çalışmayı programladık. İnşaat sürecinde buradaki öğrencilerin başka yerde eğitimleri sağlanarak çalışmalara başlanacaktır. Ankara’ da 15 bin civarında kaynaştırma öğrencimiz var. Gerekli işlemleri en kısa zamanda tamamlayacağız, gözünüz arkada kalmasın.” dedi.

 

Bakan Şahin’in veliler ve öğrencilerle tek tek ilgilenerek, sorunlarını dinleyip, yetkililere gerekli talimatları verdiği ziyarette,  Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi ve Göreneller Görme Engelliler İÖO öğrencilerinin halk oyunları gösterileri yanı sıra öğrencilerin masa tenisi karşılaşmaları, koro ve sergi çalışmaları ilgi ile izlendi.