SayfaMÜSABAKA YÖNERGESİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

OKULLAR HAYAT OLSUN PROJESİ

ANKARA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“PABUCU YARIM ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM”

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI PROJESİ MÜSABAKA YÖNERGESİ

1.Proje İlçelerimizdeki tüm ilk ve ortaokullar da 2. 3. 4. ve 5. Sınıflarda ARALIK 2012- MAYIS 2013 tarihleri arası uygulanacaktır.

2.Okullar 2. 3. 4. ve 5. Sınıflarda, her şube kendi branşında bir sınıf takımı oluşturacaktır.

3.Her okul kendi bahçesinde veya spor salonunda 2. Sınıflar arası YAĞ SATARIM BAL SATARIM,3. Sınıflar arası MENDİL KAPMACA, 4. Sınıflar arası TOMBİK, 5. Sınıflar arası İKİLİ YAKANTOP turnuvası düzenleyecektir. Müsabakalar eleme sistemine göre yapılacaktır.

4.Her okulda, müsabakaların sağlıklı bir şekilde oynanabilmesi için, bir müdür yardımcısı, okul beden eğitimi öğretmeni, her takım için en az bir sınıf öğretmeni görevlendirilecektir. (2.3.4. sınıflar için kendi sınıf öğretmenleri, 5. Sınıflar için sınıf rehber öğretmeni veya okul idaresinin görevlendireceği bir öğretmen.)

5.Turnuva sonunda her branş (YAĞ SATARIM BAL SATARIM, YAKAN TOP, TOMBİK, MENDİL KAPMACA) için ayrı ayrı okul birincileri belirlenecektir.

6.Müsabakalar okullarımızda …/…/2013 – …/…/2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

7.Okul müsabakalarında oyun hakemleri farklı sınıf öğretmenlerinden görevlendirilecektir.

8.Okullarımızdaki turnuva sonunda birinci olan takım bölge müsabakalarında okullarını temsil edeceklerdir.

9.Okullarımızdaki müsabakalar sonucunda belirlenen her branştaki 1. olan takımlar, kendi eğitim bölgelerinde belirlenen okullarda, …/…/2013 – …/…/2013 tarihleri arasında bölge birinciliği için düzenlenen müsabakalara katılacak. Müsabaka yeri ve tarihleri okullarımıza bildirilecektir.

10.Müsabakalar eleme usulü ile yapılacaktır.

11.Okullarımızda yapılacak olan müsabakalar, Sabahçı öğrenciler için öğleden sonra, öğlenci öğrenciler için sabah yapılacaktır.(Müsabaka saatleri okulların şartlarına göre belirlenebilir.)

12.Eğitim Bölgelerindeki müsabakalara ulaşımı okullarımız kendi imkanları ile sağlayacaklardır.

13.Müsabakalara katılacak Her Öğrenci için veli izin belgesi istenecek, veli izin belgesi olmayan öğrenciler müsabakalara katılamayacaktır.

14.Eğitim bölgesi müsabakalarına isteğe bağlı olarak seyirci öğrenci götürülebilir.(öğrenci sayısı kendi eğitim bölgesi koordinatör müsabaka okulu ile görüşülerek belirlenecektir. Seyirci öğrenci görevli bir idareci veya öğretmen eşliğinde veli izin belgesi alınarak götürülecektir.)

15.Her takım bölge müsabakalarına gelirken e-okul modülünden alınmış, okul müdürlüğünce onaylı takım listesi getirerek koordinatör okulu hakem heyetine teslim edecektir.

16.Okullarımız oyun branşındaki takım sayısına göre forma ve şortlarını imkanları ölçüsünde yaptıracaklardır. Forma şort yaptıramayan sınıflar müsabakalarda mutlaka numaralı antrenman yeleği giyeceklerdir.

17.Müsabakalar esnasında yeni kuralların ortaya çıkması durumunda, durum değerlendirmesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü Geleneksel Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından yapılacak, yeni kural veya kurallar okullarımıza bildirilecektir.

18.Müsabakalarla ilgili bilgi, belge ve dokümanlara Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü web sitesindeki Çocuk Oyunları linkinden ve Geleneksel Çocuk Oyunları Derneği web sitesinden ( www.gelenekseloyun.org ) ulaşılabilir.

19.Konu ile ilgili …/.../2013tarihinde oyunun çocuk gelişimindeki yeri ve önemi konulu bir eğitim verilecek, .../.../2013tarihinde ise müsabakaların nasıl yürütüleceği ve oyun kuralları anlatılacaktır.

 

…/.../2013Sabah09: 00 -13: 00saatleri arası      Öğlen14: 00- 17: 30saatleri arası

…/.../2013Sabah09: 00 -13: 00saatleri arası      Öğlen14: 00- 17: 30saatleri arası 

20.Toplantıya 2.3.4. sınıfların,sınıf öğretmenleri 5. Sınıflarda okul idaresinin belirlediği öğretmenler katılacaktır. ( Sabahçı öğretmenlerimiz öğleden sonra, Öğlenci öğretmenlerimiz sabah programına katılacaklardır ).

21.Yapılan proje ile ilgili oyun kuralları kitabı ve oyun malzemeleri okullarımıza müsabakalar başlamadan dağıtılacaktır.