Haberler

ÇUBUK İLÇEMİZDE ÖĞRETİM YILI İÇİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR “YIL SONU PROGRAMI” İLE ÇOCUK ŞENLİĞİNE DÖNÜŞTÜ

Program, Çubuk İbrahim Yılmaz Kız İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda, 25 Mayıs 2017, Saat 13.30 ‘da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Programa Çubuk Kaymakamı Sayın İbrahim Çenet, Çubuk Belediye Başkanı Sayın Dr. Tuncay Acehan, Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürü  Sayın Murat Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri,  Ankara İl Milli Eğitim Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları İl Koordinayon Ekibi, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve Öğrenciler ve Anne-Babalar katıldılar.

1C 1D

Program açılış konuşmalarından sonra sinevizyon eşliğinde,  Çubuk İlçesinde İlçe Koordinatörlüğünce 2016-2017 Öğretim Yılı ÇDŞAU Eylem Planı doğrultusunda yürütülen ve gerçekleştirilen çalışmalar gösterildi. Ayrıca, programda ilk sayısı yayınlanan “Çocuk Dostu Çubuk Dergisi” büyük ilgi görürken çocuklara derginin dağıtımı da yapıldı. Program İlizyon Gösterisi, Kukla Gösterisi, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Çubuk İlçesi Seğmen Grubu, Karagöz-Hacivat ve Masal Kahramanları gösterileri ile son buldu. Öğrencilere pamuk şeker ve Osmanlı Macunu da ikram edildi.

 

ENGELSİZ SANAT’A RENKLİ ETKİNLİK

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları çalışmaları kapsamında 24 Mayıs 2017 tarihi, Çankaya ilçesinde “Engelsiz Sanat Etkinliği” düzenlendi. Engelsiz sanat etkinliğinde yer alan fotoğraf sergisinde, önce öğrenciler fotoğraf sanatı konusunda uzman kişilerden dersler aldılar. Öğrencilerin keyifle aldıkları fotoğraf derslerinden sonra çektikleri fotoğraflardan oluşan serginin yanı sıra etkinlikte, dans-folklor gösterisi, Atatürk Posterleri ve Türk Bayrakları ile kareografi yapan öğrenciler oldukça güçlü alkış aldılar.

11131112

Engelsiz Sanat etkinliğine Çankaya Kaymakamı Kadir ÇAKIR, Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcıları İhsan YALÇINKAYA ve Hasan KALELİ, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa ÖZEL, Şube Müdürleri Methi ÇELİK, İbrahim ALICIOĞLU, Yaşar GEZGİN, Öğretmen, Öğrenci ve Anne-Babaların yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

1111

IMG_7251

Ankara İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA konuşmasında, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamalarının “Engelsiz Sanat Etkinliği” ile yavrularımızı sosyal hayata dahil ederek topluma kazandırmanın önemini biliyoruz.” dedi. Çalışmaya emeği geçenlere şükranlarını sundu. Türk Halk Müziğinin Duayen Sanatçısı Gülşen KUTLU konser verdiği etkinlikte ayrıca YALÇINKAYA sazıyla sanatçıya eşlik etti. Konser sonrası protokol üyeleri, Gülşen KUTLU’ya ve fotoğraf sanatçılarına, plaket, çiçek takdiminde bulundu. Günün anısına çekilen fotoğraflarla etkinlik tamamlandı.

IMG_7249

PUL, PULCULUK VE FİLATELİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

22 Mayıs 2017 Pazartesi günü Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları birimi ve PTT Başmüdürlüğü ile işbirliği içinde Ankara’da yaşayan çocuklara hızla ve en güvenli biçimde ulaşması açısından başlangıçta ÇDŞAU il ve  ilçe koordinatörlerine Pul, Puculuk ve Filateli konusunda  eğitimler verildi.  Bu eğitim ile bir kültür elçisi olan Pul’un yaşamda ve eğitim-öğretimdeki yeri ve önemine ilişkin toplumdaki farkındalığın geliştirilmesi ve kullanımının özendirilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda eğitsel materyal olarak kullanılan pul, pulculuk ve filatelinin hem kendine özgü kültürünün çocuklara kazandırılması hem de çocukların önemli bir evrensel değeri tanıma fırsatı bulmaları açısından bu eğitimler önemli görülmüştür.

IMG_7144

Eğitim, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ankara PTT Başmüdür Yardımcısının açılış konuşması ile başladı. Eğitim daha sonra PTT Başmüdürlüğü Uzmanı Ferda Behzatoğlu’nun sunumu ile devam etti. Sunumunda Behzatoğlu, çocuklar için pul ve pulculuğun önemli bir öğrenme aracı olduğunu, çocukların mektup yazma sırasında veya pulları tanımaya ve biriktirmeye çalışırken pek çok şey öğrendiklerini dile getirdi.

IMG_7171

Bir toplumsal sorumluluk projesi niteliğinde yürütülen çalışma, Ankara PTT Başmüdürlüğü Uzmanları tarafından verilen öğretmen eğitimiyle Pul, Pulculuk ve Filateli’nin bütün Ankara’da tanıtılması ve kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan  eğitimlerin sabahki bölümü kuramsal bölüm olarak seminer biçiminde ve öğleden sonraki bölümü ise pul basımı ve pul basım işlem aşamalarının uygulamalı olarak yapılmasından toplam iki bölümden oluşmuştur. Eğitimlere katılan ÇDŞAU il ve ilçe koordinatörlerine ayrıca eğitim sonrası katılım belgeleri dağıtılmıştır.

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ’NDE ULUSLARARASI MÜZELER GÜNÜ ETKİNLİĞİ YAPILDI.

18 Mayıs 2017 perşembe günü saat 11:00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan etkinlik, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun Türk Müziğinin güzide eserleri seslendirmeleri devam etti. Etkinlik programında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, İl Kültür ve Turizm Müdürü’nün protokol konuşmalarının ardından Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Amatör Çocuk Halk Dansları Topluluğu ve Meddah gösterisi yapıldı. Gösterinin ardından Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları çalışmaları kapsamında konuk edilen Bala İlçesi Büyük Cami Ortaokulu öğrencileri  ve konuklara Anadolu Medeniyetleri Müzesi gezildi. Çocuklara yapılan müze eğitiminin yanı sıra öğrenciler sikke basma ve çivi yazısı çalışmaları için müzede atölye çalışması gerçekleştirdiler.

IMG_7075

IMG_7074

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları birimi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Cumhuriyet Müzesi işbirliği protokolü çerçevesinde 2016-2017 eğitim-öğretim yılı içerisinde gerçekleştirilen çalışmaları kapsamında, 21 Şubat 2017 tarihinden itibaren Anadolu Medeniyetleri Müzesinde Ankara’nın 25 ilçesinden gelen ilk ve ortaokullara uzman öğretmenler tarafından müze eğitimi verilmektedir. 02 Haziran 2017 tarihine kadar sürecek olan bu eğitimlerde 45 okul ve 1200 öğrenciye ulaşılmış olacaktır. Müze eğitimi, müze öncesi, müze sırası ve müze sonrası etkinlikler olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Müze öncesinde müze binası tarihçesi ile ilgili bilgilendirme ve müze gezilirken uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verilmektedir. Ardından drama oyunları ile öğrencilerin ilgi ve merakları uyandırılarak müze gezmeye hazır hale getirilmektedir. Müze sırası etkinlikler, müzedeki tarihi eserlerin kronolojik olarak gezilmesi sırasında yapılan soru cevap, akıl yürütme ve yaratıcı drama yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Müze sonrası etkinlikler, sınıf seviyesine uygun olacak şekilde atölyede sikke basımı, duvar resmi yapma, Hitit çivi yazısı yazma çalışmaları şeklinde yapılmaktadır.

IMG_7099

CUMHURİYET MÜZESİ “MÜZE EĞİTİMİ VE EBRU SANATI” EĞİTİMLERİ DÖNEM SONU KUTLAMALARI YAPILDI.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları birimi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Cumhuriyet Müzesi işbirliği protokolü çerçevesinde önceki yıl yapıldığı gibi 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılı içerisinde de “Müze Eğitimi ve Ebru Sanatı” adlı çalışmaları gerçekleştirildi.

IMG_7038 IMG_7031

Çalışma kapsamında Ankara’nın 25 farklı ilçesinden 5., 6. ve 7. sınıf öğrencilerinden 1200 öğrenciye müze eğitimi ve ebru sanatı eğitimi verilmiştir. Bu çalışmanın kapanış töreni, Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt , İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları İhsan Yalçınkaya ve Hayri Doğruel ‘in katılımıyla gerçekleşti. Törende  Beytepe İlkokulu Halk Oyunları ekibinin gösterisi , Karagöz ve Hacivat gösterisi,  Uğur Koleji‘nden müzik dinletisi yer aldı. Ayrıca törene izleyici olarak katılan Beytepe Ortaokulu ile Kardeşler Cumhuriyet Ortaokulu tören sonrası “Müze Eğitimi ve Ebru Çalışması” na katıldılar.

IMG_7025

IMG_7100

MAMAK ERGENEKON İLKOKULU’NDA SANAT ATÖLYESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında yürütülen Çocuk Atölyeleri kurma çalışmalarından biri de Mamak İlçesi Ergenekon İlkokulunda gerçekleştirildi. 18 Mayıs 2017 Perşembe günü, Mamak İlçesi Ergenekon İlkokulunda gerçekleştirilen okul kermesi ile birlikte okulda yapılan etkinliklerden biri de “Sanat Atölyesi”nin açılışıydı. Sanat Atölyesinin açılış törenine çok sayıda öğrenci, öğretmen, anne-babaların yanı sıra ÇDŞAU İl ve İlçe koordinatörleri Ayfer Bozkurt, Oğuz SOYLU, Oktay ŞAHİN ile birlikte Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi GÜNEY, İlçe Şube Müdürleri Adem ÖZTÜRK, Ozan DEMİRTAŞ ve Okul Müdürü Salim TEKBALKAN katıldı.

IMG_7098 IMG_7096

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI UÇURTMA ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında Yenimahalle İlçe koordinasyonunda 11 Mayıs 2017 tarihinde Yenimahalle/Yakacık’ta 200 öğrenci, ÇDŞAU il ve ilçe koordinatörleri, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin katılımıyla “ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI UÇURTMA ŞENLİĞİ” düzenlendi.

IMG_6945 IMG_6944

Şenlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmaları ile başladı. Öğrencilerin hazırlamış olduğu Halk Dansları gösterisinden sonra şenlik, uçurtmalarını kurma ve etkinliği ile devam etti. Uçurtmalarını hazırlayan öğrenciler, rüzgarı beklerken anne babalarıyla birlikte doyasıya oyunlar oynama ve doğayı daha çok hissetme şansı buldular. Yakacık Mesire yerinde gerçekleşen şenlikte, öğrencilere meyve suyu ve kek ikram edilirken ayrıca öğrencilere Kızılay tarafından dondurma dağıtımı da yapıldı. Bu yıl birincisi gerçekleşen uçurtma şenliği  geleceğimiz olan çocuklara armağan edildi.

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI ORMANI FİDAN DİKİM ETKİNLİĞİ YAPILDI

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI ORMANI

Ankara Valiliği himayesinde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları çalışmaları kapsamında Mamak Belediyesi, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde 03 Mayıs 2017 tarihinde Mamak İlçesi Gökçeyurt Köyünde “Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Ormanı” fidan dikim etkinliği yapıldı.

IMG_6795[1]

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Ormanı fidan dikim etkinliğine Ankara’nın çeşitli okullarından 1280 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte başlangıçta yaklaşık 1800 fidan dikildi. Fidan dikim etkinliği için yapılan törene Mamak İlçesi Kaymakamı Ali Mantı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Belediye Başkan Yardımcıları, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Şube Müdürleri, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları İl ve İlçe koordinatörleri, okul yöneticileri, öğretmenler katıldılar. Ayrıca etkinliğe Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim-1 Şubesi Kültür Komisyonu çalışanlarının yanı sıra çok sayıda anne babada katıldılar.

 IMG_6799[1]

Öğrencilerin doğa ile buluştukları, doğa ve çevre sevgisini yaparak ve yaşayarak öğrenme olanağı bulduğu etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Fidan dikim etkinliği töreninde Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya, Mamak Kaymakamı Ali Mantı ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül tarafından açılış konuşmaları yapıldıktan sonra çocuklar hazırladıkları halk oyunları gösterilerini müzik ve davul zurna eşliğinde sundular. Halk oyunları gösterisinin ardından Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Ormanının oluşturulmasına destek ve işbirliklerinden dolayı Mamak İlçesi Kaymakamı Ali Mantı, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney’e plaketleri Ankara İl Milli Eğitim Müdürü İhsan Yalçınkaya’nın vermesinin ardından çocuklar fidan dikim etkinliğine başladılar. Üç saat kadar süren etkinlikte Kızılay tarafından çocukları için sağlanan ikramlar dağıtıldı. Fidan dikim etkinliği fidanların sulanması ile sonlandırıldı.

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA MÜZE EĞİTİMLERİ VERİLMEYE DEVAM EDİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Birimi ile  Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Cumhuriyet Müzelerinde müze eğitimlerine başlanmıştır.

AMM2

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde 21 Şubat ile 2 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan eğitimler, 5-6-7.sınıfların Sosyal Bilgiler ve Görsel Sanatlar dersleri  öğretim programları kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış olup, yaratıcı drama ve atölye çalışmalarını kapsamaktadır.

AMM1

Müze Eğitimleri kapsamında Anadolu Medeniyetleri Müzesine Ankara’nın çevre ilçelerden başlanarak Ankara’nın bütün ilçelerinden 43 okul ve 1200 öğrenciye verilecektir.

c2

Cumhuriyet Müzesinde ise Müze Eğitimi ile birlikte çocuklara Ebru sanatı eğitimleri verilmektedir. Eğitimler 2017 yılı Mayıs ayına kadar devam edecektir.

 

“GELENEKTEN GELECEĞE ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİKLERİ” BİLGİLENDİRME SEMİNERİ YAPILDI

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları birimi, UNESCO, Gazi Üniversitesi ve Ankaralılar Derneği işbirliği ile hazırlanan  “Gelenekten Geleceğe Çocuk Oyunları Şenlikleri” bilgilendirme semineri 22.02.2017 Çarşamba günü saat 14:00’te MEB Şura salonunda yapıldı.

IMG_6099 IMG_6098

Bilgilendirme seminerine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA, UNESCO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öcal OĞUZ, Gelenekten Geleceğe Çocuk Oyunları proje ortağı Ankaralılar Derneği Genel Başkanı Hilmi YAMAN, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları il ve ilçe koordinatörleri ve Ankara’nın 25 İlçesinden resmi ve özel ilkokullarından birer sınıf ve ortaokullarından birer beden eğitimi öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirildi.

IMG_6096 IMG_6095

Seminer, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan Yalçınkaya ve Ankaralılar Derneği Genel Başkanı Hilmi Yaman’ın açılış konuşmaları ile başladı. Seminer daha sonra UNESCO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz’un sunumu ile devam etti. Sunumunda Prof. Dr. Oğuz, çocuklar için oyunun önemli bir öğrenme aracı olduğunu, çocukların oyun sırasında paylaşmayı, rekabeti, kazanma ve kaybetme duygularını öğrendiğini; hatta yaralandığında duyduğu acının dahi bir kazanım olduğunu dile getirdi. Bilgisayarlarda simülasyon şeklinde oynanan oyunların çocukları gerçek dünyadan kopardığından söz eden Oğuz, pasif tüketici olarak bilgisayar başında geçirdikleri sürenin çocuklar açısından ruhsal ve bedensel olarak uygun olmadığını belirtti. Çocuklardaki depresif durumların ve obezite gibi olumsuz etkilerin oyun yetersizliğinden kaynaklandığını belirten Oğuz, bu anlamda hem çocukları atalarımızdan kalan kültürümüzden koparmamak adına, hem de kültürel mirasımız olan geleneksel çocuk oyunlarının çocuklara aktarılması için Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Birimi, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve diğer resmi kurumların desteği ile Ankara genelindeki tüm resmi ve özel ilkokul ve ortaokullarımızda oynanacak oyunların müsabakalar biçiminde yapılacağı bir projenin başlatıldığını dile getirdi. Seminer soru ve cevap bölümü ile katılımcılarla etkileşimli iletişim içinde sonlandırıldı.

IMG_6094

TEKNOLOJİ ve BİLİŞİM EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ve Hacettepe Üniversitesi Teknokent A.Ş. işbirliği ile 16 Şubat 2016 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Teknokent yerleşkesinde “Teknoloji ve Bilişim Eğitimleri” gerçekleştirildi. Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları İl ve İlçe koordinatörlerine, teknoloji ve bilişim alanında uzman kişilerin tarafından verilen eğitimlerde amaç temel eğitim düzeyindeki öğrencilere bilişim ve teknoloji alanındaki son yönelim ve uygulamaları ulaştırmaktı.

IMG_5989

IMG_5996

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü İlyas YILMAZYILDIZ’ın açılış konuşması ile başlayan bir dizi eğitim tüm gün boyunca sürdü. Eğitimler çerçevesinde ilk sunumu Dijital Stratejist Levent Karadağ teknokent toplantı salonunda gerçekleştirdi.

IMG_5998  IMG_6001

Karadağ, teknoloji çağına öğrencileri nasıl hazırlamamız gerektiğine ilişkin yaptığı sunumda; “2025 yılında 1.5 trilyon cihazın internete bağlanacağını, evlerin %15’i fabrikaya döneceğini, elbiselerin %10’u giyilebilir teknolojilerden olacağını belirterek gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yeni sanayi politikalarını yeniden oluşturarak hızla eyleme geçtiklerini” söyledi.

IMG_5997  IMG_5991

Yeni ortaya çıkan sanayinin “Sanayi 4.0” ismi ile anıldığını belirten Karadağ; geçmişin profesyonelleri bugünün 8-15 yaşındaki çocukları olacağı için bütün dünyada bu çocuklarda zihinsel dönüşümü sağlamak üzere çalışmaların hızlandığından söz etti.

IMG_5992  IMG_5972

Gün boyunca süren eğitimlerde “Kodlama ve Teknolojilerin Öğrencilerin Eğitiminde Artan Önemi”, “Sanayi 4.0”, “Sanayi 4.0’ın Ortaya Çıkardığı Meslekler”, “Sanayi 4.0’ın Çalışanları”, “Sanayinin Evrilmesi ve Tasarım Çağına Geçiş”, “Öğretmenin Değişen Rolü”, “Kodlama, Oyun, Robotik Programlama, Drone”, “Sanayi 4.0 Liseleri’ne Yolculuk”, “Scratch ile Kodlama” başlıklarında bilgilendirmeler, eğitim ve uygulamalar yapıldı.

IMG_5988 IMG_5976

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI OLARAK MEB TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMI ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİK.

Bilindiği üzere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca 13 Ocak 2017 tarihinde çeşitli meslek grupları ve sivil toplum kuruluşları ile öğrenci ve velilerin görüşlerine açılan Taslak Öğretim Programı 172 sınıf düzeyi için 53 dersten hazırlanmıştır. Yeni hazırlanacak olan öğretim programı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren 1. Sınıflar, 5. Sınıflar ve 9. Sınıflarda uygulanmaya başlanacaktır. Yeni öğretim programlarının geleceğimizi emanet edeceğimiz ve geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın eğitimi açısından son derece önemlidir.

IMG_7078

 

Çeşitli meslek grupları, öğrenci ve velilerin  taslak programa ilişkin görüşlerin alınması amacıyla 2 Şubat 2017’de Ankara İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA liderliği ve Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Bölümü koordinesinde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beşevler Kampüsü’nde “MEB Taslak Öğretim Programı Çalıştayı” düzenlenmiştir. Çalıştay’da katılımcılar farklı meslek grupları, farklı branşlardan öğretmenler ve velilerden oluşturulmuştur. 45 kişilik bir çalışma ekibini; avukat, lokantacı, öğretim üyesi, antrenör, ölçme değerlendirme uzmanı, öğretmen, mühendis, halk ozanı, polis memuru, eğitim yöneticisi, bilim doktoru, doktor, başhekim, fizikçi, sarraf, yaşam ve eğitim koçu, yazar, şoför, milletvekili danışmanı, gazeteci, maarif müfettişi, veteriner, fotoğrafçı, memur ve sınıf, beden eğitimi, matematik, elektrik ve elektronik teknolojileri, görsel sanatlar, coğrafya, biyoloji, İngilizce, Türk Dili ve Edebiyatı gibi  farklı branşlardan öğretmenler ve veliler oluşturmuştur.

 

Üç bölümden oluşan Çalıştay’ın birinci bölümü; Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Necati Bey salonunda Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa BARDAKÇI’nın açılış konuşması ile başladı ve katılımcılar çalıştay için hazırlanan görüş alma formlarını doldurdular. İkinci bölüm müdürlüğümüz salonlarında yapılan dört farklı grup tartışmalarına ayrılan Çalıştay’ın son bölümü yine müdürlüğümüz Mehmet Akif salonunda gerçekleştirildi.

IMG_7102

Çalıştay’da katılımcılar, toplumun farklı kesimleri ve farklı meslek gruplarının taslak öğretim programı ile ilgili söz söyleme, irdeleme ve değerlendirme olanağı buldukları için mutlu olduklarını ve çalıştaya kendilerini davet eden başta Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA’ya, Temel Eğitim Kültür Komisyonu ekibine ve Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ekibine teşekkürlerini ilettiler. Ayrıca grup sözcüleri yürütükleri çalışmalarının oldukça verimli geçtiğini ve ortaya çıkan görüşlerin rapor haline getirilecek olan Millî Eğitim Bakanlığının ilgili birimine sunulmasıyla çalıştayın amacına ulaşacağını belirttiler.

 

YARIYIL KARNE SEVİNCİNİ ANKARA FEN LİSESİNDE YAŞADIK.

20170120_113508

 

 

 

 

 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılı, 1. Kanaat Dönemi Sonu karne dağıtım töreni, 20 Ocak 2017 tarihinde Ankara Fen Lisesinde törenle gerçekleştirildi. Törene, Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ, Ankara Valisi Ercan TOPACA, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarları, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Vefa BARDAKÇI, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları çalışma grubu, öğrenciler ve velilerin katılımıyla gerçekleşti.

 

20170120_112748

 

 

 

 

 
Törende, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ ve Ankara Valisi Ercan TOPACA konuşmalarını gerçekleştirerek ardından karneler dağıtıldı. Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları olarak çocukların karne sevinçlerine ortak olduk.IMG-20170120-WA0001

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

ÇOCUK İZLEM MERKEZLERİ, ÇOCUK İSTİSMARI ve DOĞAL-DENGELİ BESLENME SEMİNERLERİ VERİLDİ.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ile Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği içinde Çubuk’ta, anne babalar ve öğretmenlere yönelik “Çocuk İstismarı”, “Çocuk İzlem Merkezleri”  ile “Doğal ve Dengeli Beslenme” konularında bilgilendirme seminerleri düzenlendi. Haberin devamı>>

 

beslenme3

 

 

 

 

 

 

 

ALTERNATİF ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ KURSU

ANKARA MÜZELERİNDE YAPILIYOR.
Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında il ve ilçe koordinatörlerine 19-23 Aralık ve 26-30 Aralık 2016 tarihlerinde “ALTERNATİF ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ” konulu hizmetiçi eğitim kursu düzenlendi. Anadolu Medeniyetleri Müzesinde başlayan eğitimin açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA; müzelerin eğitimdeki önemine değinerek geçmişini bilen bireylerin geleceğini daha iyi planlayacağını vurguladı.  Müzeler gibi kültür ortamlarının aktif olarak kullanılması konusunda hassasiyetini dile getirmiştir.

 

IMG_3128


Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdür Yardımcısı Halil DEMİRDELEN, geçmişten günümüze Anadolu’da yaşayan uygarlıklara ilişkin sunumunu gerçekleştirdikten sonra Bilim Uzmanı Serap KURT Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları il ve ilçe koordinatörleriyle müzede yaratıcı drama uygulamalarını içeren kurs devam etti.

 

 

IMG_3158

 


 

 

 

 

 

“MİNİK ELLER YAŞAYAN ŞEHİRLER” PROJESİ

KAHRAMANKAZAN İLÇESİNDE YAŞAMA GEÇİRİLDİ.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında  Kahramankazan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Minik Eller Yaşayan Şehirler” adlı projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısı, 16 Aralık 2016 Cuma günü projenin uygulama alanı olarak belirlenmiş Kahramankazan Sosyal Hizmet Merkezi binasında gerçekleştirildi. Haberin devamı>> 

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI OLARAK

UNESCO İLE GÖRÜŞTÜK

15 Aralık 2016 Perşembe günü Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA ve Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları il koordinatörleri, UNESCO Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ‘u ziyaret etti. Görüşmede Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında yapılan çalışmalar hakkında UNESCO Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ ‘a bilgi verdi.

Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı YALÇINKAYA, çocuk odaklı çalışmaların önemine dikkat çekerek çocukların daha çok sportif, kültürel, sosyal alanda kendilerini ifade etmelerinin önünün açılması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda ülke çapında ve uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etmiş, başarı göstermiş öğrencilerimiz için ‘’Bizler Nasıl Başardık?’’ isimli bir çalışma başlatıldığını, bu çalışmada yetenekleri ile ön plana çıkan öğrencilere ödül töreni düzenleneceğini ve bu çocukların hedeflerini ve başarıya öykülerini bir kitap haline getireceğini söyledi. Ayrıca atalarımızdan miras kalan kültürden kopmamak adına, kültürel mirasımız olan geleneksel çocuk oyunlarına ayrıca önem verdiğini, bu oyunların unutulmaması için okullarda müsabaka ve etkinlik içeren yeni bir proje hazırlığı içinde bulunduklarını dile getirdi.

 

IMG-20161221-WA0037 (1)

UNESCO başkanı Prof .Dr M. Öcal OĞUZ da “Somut Olmayan Kültürel Miras” konusuna önem verdiklerini, geleneksel çocuk oyunları kapsamında konu ile ilgili Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ve dolayısıyla Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmalarına katkı sunmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Ayrıca Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, çocuklar için oyunun önemli bir öğrenme aracı olduğunu, çocukların oyun sırasında paylaşmayı, rekabeti, kazanma, kaybetme duygularını öğrendiğini; hatta yaralandığında duyduğu acının dahi bir kazanım olduğunu dile getirdi. Bilgisayarda simülasyon şeklinde oynanan oyunların çocukları gerçek dünyadan kopardığından, çocuklar için ruhsal ve bedensel açıdan uygun olmadığından söz etti. Çocuklardaki depresif durumların ve obezite gibi olumsuz etkilerin yine geleneksel çocuk oyunlarımız ile büyük ölçüde aşılabileceğini vurguladı. “Somut Olmayan Kültürel Miras” konusuna ehemmiyet verdiklerini, bu konuda Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ile işbirliği içinde çalışma yapıp destek verebileceklerini, bunu bir kitap haline getirebileceklerini, UNESCO’nun ismi ve logosunun Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamalarının bu çalışmada kullanımını ve uzman desteğini  sağlayabileceklerini söyledi. Bu kapsamda Gazi Üniversitesinin Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Etnografya Müzesi ve Resim Heykel Müzesinin de kullanılabileceğini belirtti.

 


 

MAMAK’TA OKULLAR ARTIK DAHA YEŞİL

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında hazırlanan Mamak İlçe Eylem Planında yer alan çevre teması etkinlikleri bir bir gerçekleştiriliyor.

 

IMG_5285
Mamak İlçe koordinatörleri Oğuz SOYLU, Oktay ŞAHİN ve Ayfer BOZKURT, Orman Bölge Müdürlüğü desteği ile 1000 adet fidanı 13 Aralık 2016 itibariyle Mamak ilçesi okullarına bir bir dağıtımını gerçekleştirdiler. Haberin devamı>>

 


 

 

 

 

 

 

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI

DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Ankara Milli Eğitim Müdürü Vefa BARDAKÇI başkanlığında “Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları” çalışmalarını kapsayan etkinliklere ilişkin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA ve Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları komisyonu il ve ilçe koordinatörlerinin katılımı ile 21 Kasım 2016 pazartesi günü müdürlüğümüz Necatibey Toplantı Salonunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

 

toplanti


Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları komisyonu il ve ilçe koordinatörlerinden yapılan ve sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi alan BARDAKÇI, koordinatörlere teşekkür ederek eğitim ve öğretim etkinliklerinde öğrencilerin eğlenerek, yaparak  ve yaşayarak en önemlisi sürece aktif biçimde dahil olarak öğrenmelerinin asıl amaçları olması gerektiğini vurguladı. BARDAKÇI, ayrıca çocuk atölye çalışmaları, müze eğitimleri, Ankara’daki tarihi yerlerin gezilmesi gibi etkinliklerle eğitimi okul dışı öğrenme ortamlarına taşımanın önemini belirterek toplantıyı sonlandırdı.

DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ TÖRENLE KUTLANDI.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları çalışmaları kapsamında, 21 Kasım 2016 tarihinde Ankara MEB şura salonunda 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kutlandı. Kutlama programına Ankara’nın bütün ilçelerinden gelen çocuklarla birlikte Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hurrem AKSOY, Ankara Milli Eğitim Müdürü Vefa BARDAKÇI, Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri katıldılar.

 

chg

 

 

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları çalışmaları çerçevesinde düzenlenen Dünya Çocuk Hakları Günü kutlama programında konuşma yapan Vefa BARDAKÇI, dünyaya gelen her çocuğun özgür, sağlıklı ve güven içinde yaşama hakkı olduğuna vurgu yaparak, ‘Sevgili çocuklar bizler, sizlerden ümitliyiz. Bizler, sizler için yaşıyoruz; bütün planlamalarımızı, çalışmalarımızı ve geleceğimizi çocuklarımız için şekillendiriyoruz. Ülkemizi gelecekte iyi bir noktaya taşıyacak olan sizlersiniz. Burada büyük bir üzüntümü de dile getirmek istiyorum. Hemen yanı başımızda savaşlar nedeniyle çocukların öldürüldüğüne şahit oluyoruz. Bu duruma çok üzülüyoruz. Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle bir dilekte bulunalım; tüm dünya sırf çocuklar için, çocukların yaşaması ve mutlu olması için savaşları durdursun. Bitsin bu savaşlar, bitsin ki çocuklar savaş mağduru olmasın. Bütün silahlar sussun, savaşlar bitsin, çocuklar yaşasın.’ dedi.

Çocukları dost edinen ve çocuklarla birlikte yürümek isteyen herkesi bu uygulama içinde görmek istediklerini belirten Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA ise ‘Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları 25 ilçemizde, 2370 okulumuzda, 1 milyon öğrencimizle 65 bin öğretmenimiz nezaretinde sürdürülmektedir. Projemizin logosunu yenilemiş bulunmaktayız. Yeni logomuzdaki mor renk sağlığı, turuncu renk bilinç ve özgüveni, yeşil renk doğayı, kırmızı renk ise güvenlik ve işbirliğini temsil etmektedir.’ dedi. Yalçınkya, proje ile yaşadığımız şehrin, Ankara’nın çocuk dostu olması yolunda; çocuğa saygı duyma, çocuk hakları kültürünü geliştirme ve çocuk sorunlarına yönelik kurumlar arası işbirliği sağlanarak farkındalık oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

 

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI YENİ LOGOSU

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamalarının yeni logosu yayınlandı. Ankara’nın Çocuk Dostu Şehir olması için yeni öğretim yılında çalışmalarına; Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları olarak devam eden çalışmalar kapsamında yeni LOGO, ROLLUP ve BANNER’lar tasarlanmış ve yayınlanmıştır.

 

logologo

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ‘rollup’ ve ‘banner’ı buradan indirebilirsiniz.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında Ankara’nın bütün ilçeleri koordinatörleri katılımı ile hazırlanan Yıllık Eylem Planında yer alan Bilinç ve Özgüven temasının yedinci hedefine ilişkin yapılacak eğitimlerde kullanılmak üzere ÇİM tarafından hazırlanmış “Çocuk İhmal ve İstismarı” konulu sunulara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

ANKARA ÇOCUK DOSTU ŞEHİR UYGULAMALARI TOPLANTISI

2011 yılından itibaren devam eden Ankara Çocuk Dostu Şehir Projesi 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında çalışmalarına Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları olarak devam etmektedir. Ankara’nın Çocuk Dostu Şehir olması yolunda yapılan çalışmalar kapsamında dört yıllık stratejik plan hazırlanmış ve bu stratejik planda beş ana tema belirlenmiştir. Bu temalar: Bilinç ve Özgüven, Sağlık, Çevre, Güvenlik ve İşbirliği‘dir. Ankara’da yaşayan çocuklarımızın çocuk dostu bir şehirde yaşaması adına bu temalara ilişkin amaç ve hedefler ve bu amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için çeşitli etkinlikler belirlenerek çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

 

IMG-20161004-WA0018

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA başkanlığında 27-29 Eylül 2016 tarihleri arasında ANKARA ÇOCUK DOSTU ŞEHİR UYGULAMALARI çalışma toplantısı gerçekleşmiştir.

IMG_9809

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ÇDŞA Uygulamalarının amaç ve hedeflerine yönelik eylem planı il ve ilçe temsilcileri ile paylaşılmıştır. Yirmi beş ilçeden seçilen il/ilçe koordinatörlerinin katıldığı çalışmanın sonucunda uygulama kapsamında her ilçenin okullarında gerçekleştireceği eylem planlarının hazırlanmasına ilişkin çalışmalar yapılmıştır.

 

EBRU SANATI ve MÜZE EĞİTİMİ DÖNEM SONUNU ŞENLİKLE NOKTALADI

Çocuk Dostu Şehir çalışmaları kapsamında proje paydaşımız Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ortak yürütülen Ebru Sanatı ve Müze Eğitimi 3 Haziran’da Cumhuriyet Müzesinde çocukların katılımı ile gerçekleştirilen bir dizi şenlik ve kutlamayla sona erdi.  22 Şubat 2016 tarihinden 3 Haziran 2016’ya kadar eğitim süresi boyunca etkinliklere Ankara’nın; Çankaya, Mamak, Sincan, Pursaklar, Ayaş, Yenimahalle, Keçiören ve Gölbaşı ilçelerinden iki bin kadar öğrenci katıldı.

 

IMG_2080

ANKARA ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ÇALIŞMALARI ANKARA’NIN BÜTÜN İLÇELERİNDE TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Ankara Çocuk Dostu Şehir çalışmaları kapsamında 25 Nisan 2016 tarihinde Keçiören Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Keçiören Keçiören ilçe koordinatörleri Kadir Hakan Gören ve Meltem Elmacı ile proje okulu Talia-Yaşar Baktur Ortaokulu öğrencileri, Ankara Çocuk Kültürü Merkezi hakkında öğrenciler akranlarına daha sonra koordinatörler ise katılımcı okul koordinatörü öğretmen, öğrenci ve velilerine bilgilendirme sunumda bulundular. Sunumlar üç oturum şeklinde yapılmıştır ve toplam 940 katılımcıya ulaşılmıştır.

13090445_10208281743114893_1508217029_n

MAMAK GELENEKSEL BİLİM GÜNLERİ

14 Nisan 2016 tarihinde Mamak Gülveren Anadolu Lisesi’nin TÜBİTAK tarafından desteklenen 4006 Bilim Fuarları kapsamında düzenlediği Mamak Geleneksel Bilim Günleri Programı’na  Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA eşliğinde Ankara Çocuk Dostu Şehir Birimi bütün çalışma ekibiyle katılmıştır.

 

DSC_0129????????????????????????????????????

“EĞİTİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR EĞİTİCİ EĞİTİMİ” PİLOT UYGULAMALARA DEVAM EDİYOR

Ankara Çocuk Kültürü Merkezi kurulması çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen “Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Eğitici Eğitimi” Ankara’nın 25 ilçesinde belirlenen okullarda pilot uygulamalarla devam etmektedir. Aşağıda ilçelere göre, etkinliği gerçekleştiren Çocuk Dostu Şehir İlçe koordinatör öğretmenleri, etkinliğe katılan öğretmenlerimiz ve etkinliklerden çeşitli fotoğraflar görülmektedir.

 

Kazan İlçesi (Sümeyra Eryiğit, 18-19-20 Nisan 2016)

IMG_1698IMG_1701

Yenimahalle İlçesi (Ayten Işık, Gökçe Aydın, Senem Demir, 30-31 Mart 2016 ve 1-4-5-6-7-8-11 Nisan 2016)

20160331_102500 20160330_104426

Mamak İlçesi (Oğuz Soylu, Oktay Şahin, 29-30-31 Mart 2016)

IMG_0123 IMG_0135

Güdül İlçesi (Cansel Aydoğdu, 30-31 Mart 2016)

20160331_11525020160330_111234

Çankaya İlçesi (Selda Doğan, Nuray Değirmencioğlu, 14-28 Nisan 2016)

DSC_7488 IMG_2758

Gölbaşı İlçesi (Reyhan Mızrak, 4-5-6 Nisan 2016)

20160406_01534720160406_025726 (1)

Etimesgut İlçesi (Melek Özyurt, Suna Ay, Serkan Arslan, 4-6-8 Nisan 2016)

abc 123 abc 124

Altındağ İlçesi (Hacer Özlem Onur, Ufuk Akkaya 6-7-8 Nisan 2016)

WP_20160406_047 20160408_143444

Evren İlçesi (Derya Kocaaslan, 11-12 Nisan 2016)

IMG_13853

Ayaş İlçesi (Esra Zeytin, 11-12-13 Nisan 2016)

IMG_4564

Keçiören İlçesi (Kadir Hakan Gören, Meltem Elmacı)

IMG-20160413-WA0036

Polatlı İlçesi (Belma Civelek, Fatih Köse, 22-23-24 Mart 2016)

IMG_20160322_115314

EĞİTİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR EĞİTİCİ EĞİTİMİ SERTİFİKA TÖRENİ

Ankara Çocuk Dostu Şehir projesi kapsamında gerçekleştirilen “EĞİTİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR EĞİTİCİ EĞİTİMİ” sertifikaları 8 Mart 2016 tarihinde Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müge ARTAR ve Proje Koordinatörü U. Gülçin UYSAL tarafından İlçe koordinatör öğretmenlerine törenle verildi.

sertifika haber 1 sertifika haber 2

ANKARA ÇOCUK KÜLTÜRÜ MERKEZİ EĞİTİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR EĞİTİCİ KILAVUZ KİTABI YAYINLANDI

Ankara Çocuk Dostu Şehir Projesi çalışmaları Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi arasında 08.02.2013 ve 12.12.2014 tarihlerinde imzalanan protokoller çerçevesinde Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Müge ARTAR, Prof. Dr. Ayşe ÇAKIR İLHAN, Prof. Dr. Tevhide KARGIN ve Doç. Dr. Ayşe OKVURAN’ın danışmanlığında devam etmektedir. Yürütülen çalışmalar Ankara Çocuk Kültürü Merkezi’nin (AÇKM) kurulması ve işlerlik kazanmasına yönelik olarak; AÇKM’de açılması planlanan atölyelerin projelendirilmesi, atölyelerde uygulanacak eğitim programlarının ve içeriklerinin hazırlanması gibi bir dizi etkinlikle devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında  07.12.2015 tarih ve 12579713 sayılı, 17.12.2015 tarih ve 13032401 sayılı Valilik olurları ile 25 ilçede Çocuk Dostu Şehir İlçe koordinatör öğretmenleri görevlendirilmiş, bu öğretmenlere 08 Aralık 2015 ile 05 Ocak 2016 tarihleri arasında sertifika programı ve hizmet içi eğitim verilmiştir.

kapakson

Hizmet İçi Eğitim ve Sertifika programı, Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Müge ARTAR ve Prof. Dr. Erten Gökçe ile Ankara Çocuk Dostu Şehir Birimi İl Koordinatörü U. Gülçin UYSAL ve ilgili birim uzmanları Dr. Zafer Devrim TOSUN, Cemre ERTEN TATLI, Hakkı TOY, Derya ATALAN ERGİN, Gülendam AKGÜL, Ali Murat KARA, Ferda AYVAZ tarafından Ankara Ticaret Odası, A.Ü. Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü, ÇOKAUM, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Ek Bina, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleştirilmiştir. Verilen eğitimler ilçe koordinatör öğretmenlerince 7 Haziran 2016 tarihine kadar her ilkokul ve ortaokuldan seçilen birer Ankara Çocuk Dostu Şehir Okul temsilcisi öğretmenlere bu eğitim verilecektir. Bu kılavuz kitap verilecek eğitimler için kaynaklık edecektir.

 

ALTINDAĞ İLÇESİ “OYUNCAK MÜZESİ” ETKİNLİĞİ YAPILDI

Çocuk Dostu Şehir Ankara projesi kapsamında, Ankara İlçelerinde yürütülen çalışmalardan biri de Altından İlçesi Nazife Hatun İlkokulu’nda gerçekleştirilen Oyuncak Müzesi etkinliği gerçekleştirilmiştir.

 

ANKARA ÇOCUK KÜLTÜRÜ MERKEZİ KURULUŞ ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA “MERAK ATÖLYESİ” PİLOT UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Birimi tarafından yürütülmekte olan ANKARA ÇOCUK KÜLTÜRÜ MERKEZİ (AÇKM)’nin kurulması çalışmaları kapsamında “MERAK ATÖLYESİ”nin pilot uygulaması Ankara Üniversitesi ÇOKAUM Oyuncak Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Atölye çalışması Gülçin UYSAL koordinatörlüğünde ve Prof. Dr. Müge ARTAR danışmanlığında gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar her grup için bir yarım gün olarak düzenlenmiştir. Atölyenin pilot uygulaması; ilk olarak 01 Mart 2016 tarihinde Altındağ ilçesinden Nazife Hatun İlkokulu ile gerçekleştirildi.

Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi’nde bulunan Oyuncak Müzesi’nde pilot uygulama  ikinci olarak 02 Mart 2016 Etimesgut ilçesinden Ruhiye Hilmi Atlıoğlu İlkokulu ile gerçekleştirilmiştir.

Merak Atölyesinin son pilot uygulaması ise 03 Mart 2016 tarihinde Yenimahalle ilçesinden Atakent İlkokulu ile gerçekleştirilmiştir.

FERİDUN ÇELİK ALTINDAĞ BELEDİYESİ ANAOKULU’NDA “AĞAÇ ÇOCUK ATÖLYESİ” PİLOT ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Birimi tarafından yürütülmekte olan ANKARA ÇOCUK KÜLTÜRÜ MERKEZİ (AÇKM)’nin kurulması çalışmaları kapsamında 22 Şubat 2016 tarihinde “AĞAÇ ÇOCUK ATÖLYESİ”nin pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Altındağ İlçesinde bulunan Feridun Çelik Altındağ Belediyesi Anaokulu’nda gerçekleştirilen atölyede Çocuk Dostu Şehir Birimi görev almıştır.

Etkinliğe, Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA, Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Şefika BİÇER, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu Müdürü Hanifi ARSLAN katılmışlardır.

DSC_0353

“EBRU SANATI VE MÜZE EĞİTİMİ” KEYFİ

Ankara Millî Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Birimi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile 22 Şubat 2016-03 Haziran 2016 tarihleri arasında Cumhuriyet Müzesinde planlanan “Ebru Sanatı ve Müze Eğitimi” etkinliğinin ilki 22 Şubat 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Çankaya Salih Alptekin Ortaokulu öğrencilerinin katıldığı ve Cumhuriyet Müzesi Müdürü Bahar Çakırhan, Müze Eğitimcisi Ajda Aytaç ve Ebru Sanatı Uzmanı Sibel Çakır’ın katkılarıyla yapılan etkinlikte; öğrenciler yaparak ve yaşayarak öğrenmenin tadını çıkardılar hem de yaptıkları ebruları sevinerek okullarına götürdüler.

DSC_0162

EĞİTİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR EĞİTİCİ EĞİTİMİ

21-25 Aralık 2015 tarihleri arasında Ankara İli yirmi beş ilçeden 42 Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenine hizmet içi eğitim kapsamında “Eğitimde Yeni Yaklaşımlar Eğitici Eğitimi” kursu düzenlendi.

DSC_0037

Olumlu Sınıf İklimi ve Sınıf Yönetimi 

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erten GÖKÇE tarafından “Olumlu Sınıf İklimi ve Sınıf  Yönetimi” semineri düzenlendi.

haber 1

Müze Eğitimi

Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenlere Aralık 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında eğitim programı dâhilinde Uzman Psikolog Derya Ergin Atalan tarafından Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde “Müze Eğitimi” semineri ve uygulama eğitimi verilmiştir.

DSC_0416DSC_0425

Okul Dışı Öğrenme Ortamları Eğitimi

Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenlere Aralık 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında eğitim programı dahilinde Eğitim Ekonomisi ve Planlama Uzmanı Hakkı TOY tarafından “Okul Dışı Öğrenme Ortamları Eğitimi” semineri ve uygulama eğitimi verilmiştir.

Kolaylaştırıcılık Becerileri, Yapılandırmacı Yaklaşım, Yaratıcı Düşünme Becerileri

Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenlere Aralık 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında eğitim programı dâhilinde Uzman Psikolog Cemre Tatlı tarafından “Kolaylaştırıcılık Becerileri Yapılandırmacı Yaklaşım” semineri ve uygulama eğitimi verilmiştir.

DSC_0295

Okul Dışı Ortamlarda Öğrenmeyi Destekleyici Anne Babalık Eğitimi

Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenlere Aralık 2015 ile Ocak 2016 tarihleri arasında eğitim programı dahilinde Uzman Psikolog Uzman Klinik Psikolog Gülendam Akgül tarafından “Okul Dışı Ortamlarda Öğrenmeyi Destekleyici Anne Babalık Eğitimi” semineri ve uygulama eğitimi verilmiştir.

Ankara Çocuk Kültür Merkezinin İlke ve İşleyişi

Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenlere Aralık 2015 ile Ocak 2016 eğitim programı dâhilinde  Dr. Zafer Devrim TOSUN tarafından “AÇKM’nin İlke ve İşleyişi” semineri ve uygulama eğitimi verilmiştir.

DSC_0090

“Böcek Okulu” Eğitimi

Çocuk Dostu Şehir İlçe temsilcisi öğretmenlere eğitim programı dahilinde  Ankara Üniversitesi Öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cem Özkan tarafından “Böcek Okulu” semineri ve uygulama eğitimi verilmiştir.

DSC_0021

ANKARA ÇOCUK DOSTU ŞEHİR İLÇE ŞUBE MÜDÜRLERİ VE KOORDİNATÖR ÖĞRETMENLER TOPLANTISI YAPILDI

Ankara Valiliği Millî Eğitim Müdürlüğü Çocuk Dostu Şehir Projesi ve Ankara Çocuk Kültür Merkezi İlçe Şube Müdürleri ve Koordinatör Öğretmenler Toplantısı 16 Mart 2015 Pazartesi günü; İl Millî Eğitim Müdürlüğü Mehmet Akif Ersoy Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantı; Çocuk Dostu Şehir Projesi Koordinatörü Gülçin Uysal’ın 2011’den bu yana yürütülmekte olan Çocuk Dostu Şehir Projesinde gelinen son nokta ve Ankara Çocuk Kültür Merkezi ile ilgili çalışmaları anlatan sunumu ile başladı.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve ÇOKAUM Müdürü Prof. Dr. Müge ARTAR Ankara Çocuk Kültür Merkezi ve yer alması planlanan atölyeler hakkında bilgi verdi.  Açılması planlanan merkezde öğretmen, anne-baba, uzman eğitimlerinin de gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ankara Çocuk Dostu Şehir Projesi Millî Eğitim Çalışma Grubundan Funda DEMİR, Okullardaki Çocuk Dostu Şehir projesinde görevli öğretmenlerle koordinasyon çalışmaları ve raporlama sürecini anlattı. Ayrıca; ilçelerde uygulanacak olan Çocuk Katılımını Güçlendirme, Çocuk Danışma Kurulu Projesi hakkında bilgilendirme yaptı. Toplantı; öneriler ve değerlendirmelerin alınmasıyla sona erdi.

 

1995’TEN 2015’E ÇOCUK HAKLARI SEMİNERİ YAPILDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi tarafından düzenlenen 1995’ten 2015’e Çocuk Hakları Semineri, 12 Mart 2015 Perşembe günü Çocuk Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.