ANKARA’DAN SURİYE’YE UZANAN YARDIM ELİ

suriye1

Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde,25 İlçe Milli Eğitim Müdürünün katkılarıyla eğitim seti oluşturuldu. Bu setlerle birlikte, Türkiye’de eğitim gören Suriyeli çocukların kocaman yürekleriyle yazdıkları sevgi dolu mektuplar ve hazırladıkları resimler, Ankara’dan Suriyeli öğrencilere ulaştırmak üzere yola çıktı.
Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü ,Milli Eğitim Bakanlığımızın önerileriyle Suriye de eğitim gören öğrenciler için yardım kampanyası düzenledi. Ankara’daki 25 İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün desteğiyle eğitim setleri oluşturuldu.
Ankara Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İhsan YALÇINKAYA, bu kampanyanın önemine dikkat çekerek: ”Kaderde, kıvançta ve tasada birlik olmak bir insanlık görevidir. Millet olarak bizler bu tür organizasyonların her zaman içerisindeyiz. Bu yardımlar, hepimiz için bir sevgi ve nefis terbiyesidir. İnsanlar; birbirine karşı vefalarını ve samimiyetlerini, sosyal gerçeklerin arka planındaki derin ve sessiz güçten alırlar. Bu güç; iyi kalplilik, yüksek ruhluluk ve yardım etme arzusudur. Bu yardım çocuklarla ilgili olunca, daha da önemli hale gelmektedir. ” Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları” çocuğu dost bilen, çocuğu dost edinen, çocuğu dost gören her uygulamanın içerisinde olacaktır. ” dedi.
YALÇINKAYA, çocuklar için gerçekleştirilecek her projede İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yer alacaklarını, çalışmalara destek vereceklerini belirtti.
Türkiye’de eğitim gören Suriyeli ve Iraklı öğrenciler; geride bıraktıkları arkadaşlarını, akrabalarını düşünerek bu kampanyaya büyük bir coşku ile katıldılar. Çocuklar; eğitim setlerinin tıra taşınmasına yardım etmelerinin yanı sıra duygularını, yaptıkları resimlerle ve yazılarıyla kağıtlara döktüler.
Yeni Turan İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Rim El Beşir, Suriye’deki arkadaşlarını ve akrabalarını hiç unutmadığını; Ayşe Muaccir ise Suriye’deki arkadaşlarına hediye gönderdiği için çok mutlu olduğunu, bunun içinde mektup yazdığını söyledi.
Muaccir mektubunda; ” Benim adım Ayşe Muaccir. Ben Türkiyeliyim. İnşallah savaştan kurtulursunuz. Çok güzel yerlerde yaşarsınız ya da yaptığım resimdeki gibi istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. İnşallah her şey hayal ettiğiniz gibi olur, sevgili arkadaşlarım.” dedi.

sriye2suriye3

suriye4