Çubuk

CUBUK

 

 

 

 

 

 

 

 


ÇOCUK İZLEM MERKEZLERİ, ÇOCUK İSTİSMARI ve DOĞAL-DENGELİ BESLENME SEMİNERLERİ VERİLDİ

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları ile Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği içinde Çubuk’ta, anne babalar ve öğretmenlere yönelik “Çocuk İstismarı”, “Çocuk İzlem Merkezleri”  ile “Doğal ve Dengeli Beslenme” konularında bilgilendirme seminerleri düzenlendi.

beslenme4 beslenme3

26 Aralık 2016 tarihinde, Çubuk Cumhuriyet İlkokulunda Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğünden gelen üç kişilik bir uzman grubunca iki oturum halinde yapılan seminere 20 anne baba, 40 öğretmen ve iki yönetici katılmışlardır. Çocuk İzlem Merkezlerine ilişkin sosyal hizmetler uzmanı Fayik YURTKULU ve doğal ve dengeli beslenme konusunda Diyetisyen Murat Can ATEŞ tarafından seminerlerde katılımcıların tüm soruları yanıtladılar. Ayrıca eğitimlerde Sağlık Bakanlığının hazırladığı el broşürleri dağıtıldı. Anne babalar bu tür eğitim ve seminerlere daha sık yer verilmesi gerektiğini ve ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler.

beslenme2 beslenme1

ÇUBUK’TA SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRASLARIMIZ BİR BİR CANLANIYOR

Çubuk İlçe’sinde Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında Somut Olmayan Kültürel Miras’a sahip çıkmak ve yeni kuşaklara aktarmak amacıyla Ebru Sanatı, Ihlamur Baskı, Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu, Meddahlık, Kaşık Kukla Yapımı, Köy Seyirlik Oyunları ve Sokak Oyunlarının tanıtımı ve uygulanması adına bir dizi etkinlik gerçekleştirilmiştir.

haci1

EBRU SANATI ve EBRU ATÖLYESİ ETKİNLİĞİ

Geleneksel el sanatlarımızdan biri olan Ebru Sanatı’nın yeni kuşaklara öğretilmesi ve tanıtılması amacıyla Çubuk İlçesinde Ebru Atölyesi etkinliği gerçekleştirildi.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında kültürel mirasımız olan geleneksel sanatlarımızın yeni kuşaklara aktarılması amacıyla Ebru Sanatı bir dizi etkinlikle tanıtılmış ve uygulanmıştır.

19 Kasım 2016 tarihinde Çubuk Mehmet Akif Kültür Merkezinde Gazi Üniversitesi ve Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde  Çubuk İlçe Koordinatörü Hacer Mehtap METİN, Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN eşliğinde  80 öğrenci ve bir eğitimcinin katılımıyla Ebru Sanatı çocuk atölyesi etkinliği yapıldı.

Katılımcı öğrencilere ebru sanatı yapımında kullanılan malzemeler (kitre, öd, tekne vb.) ebru çeşitleri ve boyalar hakkında bilgi verildikten sonra uygulamaya geçilerek öğrencilerle hayal güçlerini sınırsız kullanabilecekleri biçimde ebrular yapmaları sağlandı. Yapılan çalışmalar, kurutma işleminden sonra her öğrenciye çalışması verilerek sonlandırıldı.

KAŞIK KUKLA ATÖLYESİ

5 Kasım 2016’da Çubuk Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde Gazi Üniversitesi ve Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN ve Çubuk İlçe Koordinatörü Hacer Mehtap METİN eşliğinde 150 öğrenci ve iki eğitimcinin katılımıyla Kaşık Kukla Çocuk Atölyesi etkinliği yapıldı. Etkinlikte öğrenciler kendi oyuncaklarını el becerisi kazanmak üzere eğlenerek yaptılar.

Etkinliğin amacı, çocuklara kendi oyuncaklarını kendilerinin yapabileceklerini göstermek, el becerisi kazandırmak, dokunarak ve deneyimleyerek öğrenmelerini sağlamaktı.

Etkinlikle çocuklar, tahta kaşık, ipler ve kumaş kullanarak kendi istedikleri gibi yüzler çizerek kuklalar yaptılar. Ayrıca her bir çocuk kuklalarını drama etkinliği ile konuşturdu. Kuklalarla çocuklar karşılıklı konuşmalar gerçekleştirdiler. Kaşık kukla atölyesi 7 ve 8 yaş grubu çocuklara yönelik olarak yaptırıldı. Çocuklar görerek, dokunarak, el becerilerini geliştirerek ve eğlenerek öğrendiler.

kukla3

IHLAMUR BASKI ATÖLYESİ ETKİNLİĞİ

Geleneksel el sanatlarımızdan biri olan Ihlamur baskı sanatının öğrencilere öğretilmesi ve tanıtılması amacıyla Ihlamur Baskı Çocuk Atölyesi etkinliği gerçekleştirildi.

ihlamur2

19 Kasım 2016 tarihinde Gazi Üniversitesi ve Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Çubuk Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN ve Çubuk İlçe Koordinatörü Hacer Mehtap METİN eşliğinde 150 öğrenci ve 5 eğitimcinin katılımıyla Ihlamur Baskı Çocuk Atölyesi etkinliği yapıldı.

Etkinlikte öğrenciler; Ihlamur baskı sanatının malzemeleri olan; ıhlamur ağacının yumuşak ve damarsız yapısından dolayı kullanılan boyanın kök boya olması gerektiğini, ıhlamur baskı yoluyla giysilere, kumaşlara ve yazmalara farklı desenler oluşturulabileceğini öğrendiler.

ihlamur4

Atölye çalışmasında başka uygulamalar da yapıldı. ‘’Kalıbımı Basarım’’ deyiminin nereden geldiği konuşuldu. Çocuklar neşe içinde kağıt ve tişört üzerine baskılar uygulandılar. Etkinlik sonrasında ürünler öğrencilere verildi.

KÖY SEYİRLİK OYUNLARI ve SOKAK OYUNLARI

Somut olmayan kültürel miraslarımızdan unutulmaya yüz tutmuş köy seyirlik oyunları ve sokak oyunlarını yeniden canlandırmak ve öğrencilere oyunlarımızı sevdirmek ve bu oyunları yaşatmak amacıyla Çubuk Köy Seyirlik Oyunları ve Sokak Oyunları oynandı.

Çubuk Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Çubuk Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi ve Çubuk Bekir Ağalar Konağı Şehir Müzesi’nde Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN ve Çubuk İlçe Koordinatörü Hacer Mehtap METİN ve 5 eğitimcinin katılımıyla 300 öğrenci köy seyirlik ve sokak oyunlarını oynadılar.

Çocuklar, çember çevirme, topaç çevirme gibi oyunları oynarken oldukça keyifli oldukları gözlendi. Minderlere oturularak oynanan köy seyirlik oyunlarından Kabak Oyunu, Mini Mini Gül Ama Kimseye Söyleme ve Vız Vız Oyunu oynandı. Ayrıca etkinliklerde mani ve bilmecelere de yer verildi. Sayışma ve tekerlemeler söylendi.

KARAGÖZ VE HACİVAT GÖLGE OYUNU ETKİNLİĞİ

Bir diğer geleneksel oyun ise Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu’dur. Gölge oyununu çocuklara sevdirmek ve bu oyunları canlı tutmak amacıyla her 15 günde bir Cumartesi günleri Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu gösterileri yapılmaktadır. Gösterilerde hedef en az 1000 öğrenciye ulaşmak olarak belirlenmiştir.

haci2haci3

MASAL ATÖLYESİ ETKİNLİĞİ

Somut Olmayan Kültürel Miras çalışmaları kapsamında Masalı hatırlatmak ve bu kültürün devamını sağlamak amacıyla Çubuk Belediyesi, Gazi Üniversitesi ve Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Çubuk Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi ve Çubuk Bekir Ağalar Konağı’nda Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN ve Çubuk İlçe Koordinatörü Hacer Mehtap METİN ve 1 eğitimcinin katılımıyla 225 öğrenci ile Masal Atölyesi etkinliği gerçekleştirildi.

masal1 masal2

Öğrencilere masallardan örnekler sunuldu. Sunulan masallar daha çok drama yöntemiyle canlandırıldı. Ayrıca etkinlikte tekerlemelere de yer verildi. Masallar anlatılırken tef kullanıldı, melodiler eşliğinde öğrencilerin masallarla bütünleştiği gözlemlendi.

ZEKA OYUNLARINDAN “MANGALA” OYNUYORUZ

Bir zeka oyunu olan MANGALA’nın öğrenciler arasında yaygınlaşması amacına yönelik Çubuk İlçesindeki çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında, 15 günde bir farklı okul olmak üzere ilçedeki bütün 3 ve 4. sınıf öğrencilerine ulaşmak ve böylece çocukların zeka oyunlarına yönlenerek hem eğlenceli hem de verimli zaman geçirmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Bilindiği gibi mangala 7’de 77’e kadar her yaşa hitap eden bir zeka oyunudur. Bu oyun çocukların aileleri ve arkadaşlarıyla hem hoş vakit geçirmelerini sağlaması hem de strateji belirleme, öngörü ve zekalarını kullanım yeteneği kazandırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları Çubuk İlçe koordinasyonu olarak dönemlik bir program yapılmıştır. Bu programdaki etkinlikler 4 Aralık 2016 dan 14 Ocak 2017’ye kadar sürecek biçimde bir mangala turnuvası planlanmış ve ve bu turnuva ile öğrencilerin bu oyuna ilgilerinin artırılması hedeflenmiştir.

5 Kasım 2016 tarihinde, Çubuk Mehmet Akif Kültür Merkezi, Çubuk Bekir Ağalar Konağında gerçekleştirilen turnuvanın ilk etkinliğine  Çubuk İlçe Koordinatörü Hacer Mehtap METİN, Çubuk Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN eşliğinde 75 öğrenci, 6 öğretmen katılmışlardır. Çubuk İlçesinde bu tür etkinliklerle öğrencilerin daha nitelikli vakit geçirmelerini ve sağlıklı bir nesil yetişmesinin önünü açmak istenmektedir.

MEDDAHLIK SANATI ve KÜLTÜRÜ İLE TANIŞIYORUZ

Çubuk İlçesinde, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında gerçekleştirilen çalışmalardan birine daha başarıyla imza atıldı. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan Meddahlık Sanatı Çubuk İlçe Koordinatörü Mehtap METİN tarafından organize edilen bir dizi etkinlikle öğrencilerimize tanıtıldı.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

19 Kasım 2016 – 3 Aralık 2016 tarihleri arasında, Çubuk Mehmet Akif Kültür Merkezi, Çubuk Bekir Ağalar Konağında gerçekleştirilen programa; 150 öğrenciyle birlikte Çubuk İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Zeki METİN, Okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı. Programda meddahlar gösteriler yaparken öğrenciler keyifle zaman geçirdiler.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

« (Önceki İçerik)
(Sonraki İçerik) »